Köprü ve otoban geçiş fiyatlarına “elastik maliyetlendirme” modeli geliyor

Köprü ve otoban geçiş fiyatlarına "elastik maliyetlendirme" modeli geliyor

Köprü ve otoyol geçiş ücretlerine Bütün Ebatta Gör

Resmi Gazete’de yayımlanan 2020 Cumhurbaşkanlığı Senelik Programı kapsamında köprü ve otoban geçiş fiyatlarına de tertip etme geliyor. “Elastik maliyetlendirme” ismi verilen, geçiş fiyatlarının anlık olarak değişebileceği yeni bir modele geçiş yapılacak.

Maliyetler yoğunluğa göre çoğalıp eksilecek

Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı, elastik maliyetlendirme modeli kapsamında köprü ve otoban geçiş fiyatları için bir taban ve tavan maliyet tanımlayacak. Fiyatlar bu maliyetleri aşmamak kaydıyla anlık olarak değişebilecek. Köprü ve otobanlara yoğun arzın olduğu saatlerde geçiş fiyatları otomatik olarak çoğalırken, arz düştüğünde maliyetler de düşecek.

Ayrıca Bkz. “Citroen’den elektriğe ilk adım: Yeni C5 Aircross Hybrid”

Elastik maliyetlendirme modeli, havacılık sektörü başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde uygulanıyor. Ticari hava yolu taşımacılığında arzın yoğun olduğu günlerde daha yüksek, yoğunluğun eksildiği günlerde ise daha düşük bilet maliyetleri mevzubahisi oluyor. Yeni sistem yaşama geçirildiğinde köprü ve otoban geçiş fiyatları da aynı ilkeyle işleyecek.

Otomatik Geçiş Sistemi OGS altyapısının elastik maliyetlendirme modeline uygun olduğunu belirten yetkililer, bu nedenle yeni sisteme geçiş için yüklü bir yatırıma gereksinim dinlenmediğini belirtiyor. Elastik maliyetlendirme uygulamasına önümüzdeki sene geçilmesi bekleniyor. Kesin tarih ise henüz belirli değil.

https://www.haberturk.com/son-dakika-otoban-ve-kopru-gecis-ucretlerine-yeni-model-haberler-2538255-ekonomi Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.