Lamborghini Urus 650 beygir gücüyle 0’dan 100’e 3,7 sn’de çıkacak

Lamborghini‘nin uzun bir müddettir üzerinde çalıştığı Super SUV vasıtayı Urus piyasaya çıkmaya oldukça yanaştı. İşletmenin bir müddettir teaser görsellerini yayınladığı vasıtanın teknik ayrıntıları da netlik kazanmaya başladı.
 
Taşıtta bir müddettir aşinayı üzere Audi’den alınan 4.0 litrelik twin turbo V8 benzinli motor yer alırken, bu motor Urus’ta 650 at efor üretecek. Motor aynı zamanda etkileyici bir bedel olan 850 Nm torka sahip olacak. Kardeş şirket Bentley’nin Bentayga SUV’u ile aynı MLB Evo platformu üzerinde yer alacak olan Urus’da o modeldeki 6.0 litrelik biturbo W12 motoru göremeyeceğiz. Şirket bu vaziyete başlıca neden olarak kendileri için oldukça ehemmiyetli olan Çin pazarındaki motor hacmine göre aidatlandırmayı gösteriyor.
 
Ayrıca Bkz.Tesla sonunda elektrikli tırının beklenen maliyetini açıkladı
Şanzıman tarafında ZF yapımı 8-ileri otomatik şanzıman yer alırken, çift kavrama temennisinin aksine Lamborghini için bir ilk olarak tork konvertörlü tipte olacak. Beklendiği gibi dört tekerden sürükleyişli olacak olan Super SUV’da değişik şartlarda en iyi yol yakalayışı için çoklu sürüş modları bulunacak. İtalyan işletmenin fotoğrafı bilgisine göre 0’dan 100 kilometre/h sürate 3,7 saniyede çıkacağı bildirilen taşıt, MotorTrend’in prototipinin testleri esnasında Vbox datası olarak launch control ile 3,59 saniyede erişmeyi muvaffak olmuş.
 
Lamborghini tarafından son hız olarak 300 kilometre/h sürati aşacağı belirtilen Urus’un 2.154 kglık ağırlığını da hesaba katarsak oldukça tatmin edici olduğunu belirtebiliriz. Dünyanın en büyük frenlerine sahip olacağı bildirilen vasıtanın ön tekerlerinde 440 mm karbon seramik diskler ve 10 pistonlu kaliperler yer alırken, arkada ise 370 mm’lik diskler ve 4 pistonlu kaliperler yer alacak. Standartında 21 inçlik jantlarla gelen taşıtta opsiyon olarak 22 inç ve 23 inçlik alaşım jantlar da yer alacak. Lamborghini, Super SUV modeli Urus’u 4 Aralık’ta resmiyete kavuşturacak.