Lotus’un elektrikli hiper arabayı Evija tanıtıldı: 18 dakika şarjla 400 kilometre erim

Lotus'un elektrikli hiper arabayı Evija tanıtıldı: 18 dakika şarjla 400 kilometre erim

Lotus'un elektrikli hiper otomobili Evija tanıtıldı: 18 dakika şarjla 400 km menzil Bütün Ebatta Gör

Spor araba üreticisi Lotus’un merakla beklenen elektrikli hiper arabayı aylar süren teaser paylaşımlarının ardından nihayet ortaya çıktı. Lotus Evija adını alacağı daha evvelden söylenen vasıta, ‘trafiğe uygun en eforlu seri yapım taşıtı’ olarak lanse edildi.

Gerek tasarımı gerek performansıyla rakiplerine göz dağı veren Lotus Evija dört adet elektrik motorundan efor alıyor. Bu motorlar toplamda 2000 at efor ve 1700 Nm tork üretiyor. Elektrikli hiper araba Lotus Evija bu sayede 0-100 kilometre/s süratlenmesini 3 saniyenin altında bitiriyor ve maksimum 320 kilometre/s sürate çıkabiliyor. Evija’nın 300 kilometre/s sürate erişmesi de 9 saniyeden az sürüyor.

Lotus Evija’nın her bir tekerleğinde bulunan ve bu sayede dört tekerlekten sürüş sağlayan elektrik motorları, vasıtanın ortasına konumlandırılmış 70 kWh’lık lityum iyon pil ile besleniyor. Williams Advanced Engineering tarafından geliştirilen pil Lotus Evija’ya tek şarjla 400 kilometre erim sağlıyor.

Lotus'un elektrikli hiper otomobili Evija tanıtıldı: 18 dakika şarjla 400 km menzil Bütün Ebatta Gör

Pil yalnızca 18 dakikada bütün doluma erişiyor

Lotus Evija’nın en dikkat çekici özelliği ise pilin şarj süresi. Dünyanın en süratli şarj olan piline sahip olduğu söylenen vasıta 350 kW şarj istasyonunda şarj edildiğinde %80 doluma 12 dakikada, bütün doluma ise 18 dakika gibi etkileyici bir zamanda erişiyor. Ayrıca Evija’nın pili 800 kW şarj kapasitesini de destekliyor. Henüz bu kapasiteye sahip şarj birimleri üretilmedi fakat bu olası olduğunda Evija’nın bütün doluma erişmesi yalnızca 9 dakika sürecek.

Ayrıca Bkz. “Volkswagen yeni manuel şanzımanını tanıttı: İlk defa Passat’ta kullanılacak”

Lotus Evija’nın etkiletici performansı sadece elektrikli motorlardan kaynaklı değil. Vasıtanın ultra hafif karbon fiber monokok şasi de Evija’nın en hafif versiyonunun yalnızca 1,680 kilogram ağırlığa sahip olmasını sağlıyor. Vasıtanın tabanındaki pil kolisini de hesaba katarsak bu ağırlığın oldukça zaferli olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı gizeme Lotus Evija’da yol alevlen ve konfor gibi ayrıntılara da önemsenmiş. Motorsporlarından türetilmiş süspansiyon sistemi, 20 ve 21 inç magnezyum jantlar ve vurma alüminyum AP Racing fren sistemi buradaki özellikler arasında.

Fiyatı 2.1 milyon dolar

Aerodinamik mevzusunda da zaferli olduğu söylenen Lotus Evija’da yan aynalar yerine otomatik içeri sabreden kameralar, etkin arka spoyler ve F1’den esinlenilen Sürtünme Eksiltme Sistemi bulunuyor. Ayrıca hava akışını optimize eden Venturi tünelleri de Evija’nın özellikleri arasında. Sadece 130 adet üretilmesi tasarlanan Lotus Evija’nın 2.1 milyon dolar maliyet yaftasına sahip olacağı belirtiliyor.

Foto Galeri | 21 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.