Mazda’nın yeni benzinli motoru elektrikli motorlarla yarışacak

Mazda'nın yeni benzinli motoru elektrikli motorlarla yarışacak

 

 
Daha Mazda’nın yeni geliştirdiği Skyactiv-X motoru dahi vasıtaların kaputunun altında yerini almamışken, üreticinin yeni bir benzinli motor geliştirme hazırlığında olduğu bilindi. Bu mevzunun dikkat çekici yanı ise bu motorun bir elektrikli taşıt kadar pak olacağının iddia ediliyor olması.

Bir konferansta konuşan Mazda yetkilisi, Skyactiv-3 isminde yeni bir motor teknolojisi hakkında bilgiler verdi. Böylece Skyactiv-X beklenirken işletmenin bir başka yüksek sıkıştırmalı motor üzerinde çalışmalar yaptığı da ortaya çıkmış oldu.

 
Ayrıca Bkz.Apple’ın kurucularından Steve Wozniak: Elon Musk’a veya Tesla’ya inanmıyorum 
 
 

Hedef termik faydalılığı yükseltmek

 

Yeni motorla beraber üreticinin öncelikli gayeyi termik faydalılığı yükseltmek olacak. Başka bir deyişle, üçüncü nesil motorla beraber termik bereketlilik %27 seviyesinden %56’lara çıkarılmaya çalışılacak. Şayet bu harekât galibiyetli olursa, emisyon seviyeyi elektrikli taşıtlarla mukayese etilebilir gidişata gelecek. Mazda, bu motorla beraber karbon dioksit emisyonlarını %25 oranında eksiltebileceğine inanıyor.

Mazda’nın ilk nesil Skyactiv-G motoru ilk çıkışını 2011 senesinde yapmıştı. İkinci nesil Skyactiv-X ise 2019 senesinin Mart ayında pazara erişecek. Üreticinin elektrikli motorlarla yarışmak için üzerinde çalıştığı yeni motorun ise ne zaman bitirileceği henüz öğrenilmiyor.