McLaren, ön sırçanın opsiyon olduğu yeni süper arabasını tanıttı: Elva

McLaren, ön sırçanın opsiyon olduğu yeni süper arabasını tanıttı: Elva

McLaren, ön camın opsiyon olduğu yeni süper otomobilini tanıttı: Elva Bütün Ebatta Gör

McLaren’ın yeni Ultimate Series modeli üzerindeki örtü tamamen kalktı. Mclaren Elva ismi verilen üstü sarih model, 1960’lı senelerdeki McLaren-Elva M1A’den hem ad hem de tasarım olarak esinlenmiş.

McLaren Elva’nın tasarımına baktığımızda, tıpkı esin aldığı banal modelde olduğu gibi ön ve yan sırçalara sahip olmadığını görüyoruz. Çünkü McLaren, Active Air Management System’in AAMS ilk defa kullanıldığı vasıta olan Elva’da ön sırçaya gereksinim olmadığını belirtiyor. Fakat dileyen alıcılar ön sırçayı opsiyon olarak satın alabiliyor.

Yüksek süratlerde otomatik devreye giren AAMS, taşıtın önündeki hava delikleri ve 15 cm’ye kadar yükselen bir karbon fiber deflektör dayanağı ile havanın kabin üzerinden akıp gitmesini sağlıyor. Bu sayede sanal bir ön sırça misyonu gören sistem, McLaren Elva’nın kabinini sanki bir kalkan gibi gözeterek sürücü ve yolcunun hava akışından etkilenmemesini sağlıyor.

Ayrıca Bkz. “Tesla’nın Avrupa’daki ilk fabrikasını nereye kuracağı belirli oldu”

Çift turbolu 4.0 litre V8 birimden efor alan McLaren Elva toplamda 804 at efor ve 800 Nm torka sahip. Üretilen eforu 7 ileri çift anlamalı otomatik şanzımanla yere ileten bu tavanı ve sırçaları olmayan, karbon fiber şasili taşıtın 0-100 kilometre/s süratlenmesi 3 saniye, 0-200 kilometre/s süratlenmesi ise 6.7 saniye sürüyor. Bu da Elva’yı pist odaklı Senna’dan dahi daha süratli bir araba yapıyor.

McLaren Elva, hava akışını yönlendirmek için arka difüzörün kenarlarına yerleştirilen dikey kanatçıklar ve bu kanatçıklarla iş birliği içerisinde çalışan faal arka spoyler gibi pek çok aerodinamik özelliğe sahip. İmali sadece 399 adetle hudutlu olacak McLaren Elva’nın başlangıç maliyeti 1 milyon 690 bin dolar olarak tanımlanmış.

Foto Galeri | 9 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.