Mercedes-Benz, Toyota’yı geçerek dünyanın en kıymetli araba markası oldu

Mercedes-Benz, Toyota'yı geçerek dünyanın en kıymetli araba markası oldu
Brand Finance tarafından hazırlanan bir rapora göre, Mercedes-Benz dünyanın en kıymetli araba markası olmayı muvaffak oldu. Firma, Alman araba üreticisinin bedelinin bir evvelki seneye oranla %24 çoğalış göstererek 43.9 milyar dolara yükseldiğine söyledi. Bu atlamadaki en ehemmiyetli katkı ise araba satışlarının yüzde 9.9’luk çoğalışla 2.3 milyon taşıta erişmesi oldu.
 

Ayrıca Bkz.Volvo, Beşiktaş’ın premium otomotiv partneri oldu

Mercedes-Benz’in ilk sırayı alması kadar Toyota‘nın ikincilğe düşmesi de dikkat çekici. Japon işletmenin kıymeti 43.7 milyar dolara gerilemiş vaziyette. Brand Finance, markanın ana vatanındaki alıcıların, Toyota modellerinden çok Mercedes-Benz gibi daha yüksek nitelikli markalara odaklandıklarını belirtiyor. Üçüncü sırada ise yüzde 6 çoğalış göstererek 41.8 milyar dolar bedele erişen BMW var.
 

Aston Martin ve Tesla’nın kıymeti fırladı

Brand Finance CEO’su David Haigh “Mercedes-Benz arabayı buluş etti ve şimdi arabayı yine buluş etmeye odaklanmış bir marka taktiğiyle sektöre liderlik ediyor” dedi. Mercedes, Toyota ve BMW’nin ardından en kıymetli öbür markalar ise Volkswagen, Honda, Nissan, Porsche, Ford, Audi ve Chevrolet olarak sıralanıyor.
 
2017 ile 2018 seneleri arasında marka kıymeti metamorfozu açısından birinciliği ise yüzde 268 oranında bedel atlaması yaratmayı muvaffak olan Aston Martin aldı. Bedeli fırlayan öbür markalar arasında BYD yüzde 211, Haval yüzde 124, Tesla yüzde 106, Jaguar yüzde 105 ve Smart yüzde 103 var.