Mercedes’in Çinli marka için planladığı elektrikli SUV: Denza X

Bakan Dayanakçısından Volkswagen'in Türkiye yatırımıyla alakalı söyleme

Mercedes'in Çinli marka için tasarladığı elektrikli SUV: Denza X Bütün Ebatta Gör

BYD ve Daimler ortaklığında faaliyet gösteren Çinli elektrikli taşıt markası Denza, bu senenin başında Concept X ismini verdiği SUV konseptini tanıtmıştı. Çinli marka şimdi de bu konseptin seri yapım versiyonu olan Denza X ile karşımızda.

Mercedes-Benz tarafından planlanan Denza X modelinin tasarımına baktığımızda, yapıma doğru olan yolculukta genel tasarım çizgisini pek değiştirmediğini görüyoruz. Bu süreçte tamponlardaki fütüristik aydınlatmalar kaybolmuş, yanlardaki kameralar ve saklı kapı kollarının yerini de daha ananesel parçalar almış. Grafikleri değiştirilen ön/arka LED aydınlatmalar da yeniden konsept ile yapım versiyonlarını değişik kılan ayrıntılardan.

Ayrıca Bkz. “Audi’nin amiral gemisi elektriklendi: İşte plug-in hybrid motorlu A8 L”

Denza X modelinin henüz net bir kabin görüntüsü yok. Fakat 4.89 metre uzunluğundaki elektrikli SUV’nin içerisinde 7 koltuklu bir mesken olduğunu öğreniyoruz. Sürücünün hemen önünde dijital gösterge ekranı, konsolun merkezinde ise oldukça büyük bir multimedya ekranı bulunuyor. Bu büyük ekranın en ehemmiyetli özelliklerinden biri, yatay veya dikey olarak kullanılabilecek şekilde döndürülebiliyor olması.

Mercedes'in Çinli marka için tasarladığı elektrikli SUV: Denza X Bütün Ebatta Gör

Denza X modeli iki değişik versiyonla satılacak

Denza X modelinin plug-in hybrid ve tamamen elektrikli olmak üzere iki değişik versiyonu bulunuyor. Hibrit versiyondaki sistem 192 atlık 2.0 litre turbo benzinli birim, iki elektrik motoru ve henüz kapasitesi söylenmeye bir pilden oluşuyor. Ön eksene yerleştirilen elektrik motoru 150 at efor üretirken, arka eksene yerleştirilerek dört tekerlekten çekiş sağlayan öbür motor ise 245 at efor çıkışına sahip. Bu sayede toplam 400 at efora erişen plug-in hybrid modelin 0-100 kilometre/s süratlenmesi 5 saniyeden az sürüyor.

Denza X modelinin tamamen elektrikli versiyonunda ise 245 at efor üreten tek bir elektrik motoru mevcut. Pil kapasitesi henüz söylenmeyen elektrikli SUV, NEDC ölçümlerine göre tek şarjla 500 km yol kat edebiliyor. Daha asılcı neticeler veren WLTP’ye göre bu bedelin 400 km etrafına ineceğini söylemek muhtemel.

Denza X ile alakalı tüm detaylar Kasım’da yapılması tasarlanan tanıtım aktifliğinde paylaşılacak. Çin pazarında satışa sunulacak taşıtın teslimatları 2020’nin ilk çeyreğinde başlayacak. Maliyeti ise henüz emin değil.

Foto Galeri | 15 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.