Metawave Sürücüsüz taşıtlar için dijital göz üretecek

Metawave; sürüş esnasındaki âmâ noktaları tespit eden yeni bir anten ve elektronik dalga teknolojisi

Xerox PARC, kuluçka merkezinden sürücüsüz arabalar alanında faaliyet gösterecek Metawave isimli bir Start Up firmayı piyasaya çıkardı.

PARC kuluçkasından iddialı bir Start Up: Sürücüsüz taşıtlar için dijital göz üretecek

Suni akıl ile çalışan yönlendirilebilir dalga teknolojisiyle geleceğin özerk sürüş standartlarını tanımlamayı kasteden Metawave; sürüş esnasındaki âmâ noktaları tespit eden yeni bir anten ve elektronik dalga teknolojisini ticarileştirerek isminden laf ettirmeye hazırlanıyor.

İlk bilgisayar, ethernet kartı ve lazer yazıcı gibi bilişim dünyasının en ehemmiyetli buluşlarının mucidi olan efsanevi AR-GE merkezi Xerox PARC, kuluçkasında barındırdığı start-up firmayı Metawave’i kendisinden ayırdı. Uzunca bir müddettir mevzu uzmanı Xerox PARC bilim insanları ile PARC laboratuvarlarında ortak çalışmalar yürüten Metawave firmayı, Xerox PARC tarafından lisanslanan yeni bir teknolojiyi ticarileştirmeye hazır hale geldi. Metawave tarafından piyasaya sunulacak teknoloji; 4G, 5G platformlar ve özerk taşıtlar için her fiziksel şartta 3D tarama yaparak uslu dalgalar yönlendiren “Dijital Göz Digital Eye” ismi verilen anten sistemleri üretilmesini sağlayacak. Özerk Sürüş Sürücüsüz Araba alanında yeni standartlar tanımlayacak; suni akıl ile çalışan bu yeni anten ve dalga teknolojisi, Silikon Vadisi ve New York’tan pek çok büyük yatırımcı tarafından hali hazırda fonlanıyor.

Âmâ noktaları idrak eden radarlar geliyor

Günümüz araba radarlarının nesneleri birbirinden ayıramamaları, uzun mesafelerde iyi çalışmamaları ve güçlü şartlarda yavaş işlemeleri; mevcut araba radarlarının sürüş güvenliği mevzusunda sunduğu ihtimallerin kısıtlı ve hudutlu olarak nitelendirilmesine neden oluyor. Ancak Metawave’in ultra süratli dalga manipülasyon ve taramayı uslu algoritmalarla birleştiren teknolojisi, nesneleri 3 ebatlı 3D olarak görüntüleme, tanılama, ve sınıflandırmaya olanak tanıyor. Metawave’in geliştirdiği teknoloji, âmâ noktalarda yer alan nesneleri idrak edebiliyor ve trafik şablonlarını araştırarak anında kaza gidişatı varsayımı asıllaştırabiliyor. Tam bu özellikleri tüm hava şartlarında aynı performansla sunabilen teknoloji, araba radarlarının geleceğini temsil ediyor ve dünyayı yanılgısız özerk taşıtlara bir adım daha yanaştırıyor.

Metawave CEO’su Dr. Maha Achour; “Metawave, suni akıl ve metamalzemeler üzerine devrim kalitesinde kablosuz teknoloji çözümleri üretmeyi kasteden start up bir firma. Metawave’i adaptif metamalzemeler ve suni akıl kullanarak, kablosuz teknolojilere ebat atlatmak için kurduk. Metawave, otomotiv sanayisinin radarlar hakkındaki düşüncelerini radikal değiştirecek. Firma olarak misyonumuz asıl 3 ebatlı görüntü sağlayabilen, Vasıtadan Altyapıya V2I ve Vasıtadan Taşıta V2V bağlantı reelleştirebilen yüksek zihinli ve performanslı araba radarları üretmek” dedi.

Çalışmalarını PARC’ta geliştirilmiş bir sinai mülkiyet üzerinde asıllaştıran Metawave, Metamalzeme Frekans Adaptif Manipülasyon Teknolojisi M-FAST platformunu sanayinin mutasyonuna liderlik etmek üzere geliştirirken önde gelen otomotiv şirkletleriyle iş birliği yapıyor. Metawave ayrıca 5G meskenini süratlendirmek için evrensel telekomünikasyon altyapısı sağlayıcıları ve opertatörlerle de çalışacak. M- FAST teknolojisinin cep telefonlarında kullanılması uslu radyo arayüzlerini ortaya çıkararak daha fazla bant genişliği arz eden çok rakamda aygıtı destekleyen ağlar oluşturulmasına olanak sağlayacak.

Xerox PARC CEO’su Dr. Tolga Kurtoğlu; Metawave’in PARC kuluçkasından dağılması, PARC’ın start up camiasına olan eşsiz bağlılığını, katkısını ve üst seviye inovasyon ekosistemini nasıl ortaya çıkardığını gösteriyor. Saygın PARC analistleriyle çalışan Metawave dayanıklı, tehlikesiz ve mantıklı maliyetli 4G ve 5G gereksinime de karşılık verirken, özerk tehlikesiz sürüş yap bozunun kayıp parçalarından birini temin edecek” dedi.

Xerox PARC çığır açan teknolojik araştırmalarının yanısıra, 40 yıldır pek çok start up işletmesine kuluçkalık yapıyor. PARC, ticari bedel getirecek bir görüşü veya projeyi muhakkak bir düzeye getirmiş ama daha fazla ilerletememiş start up adayı işletmeleri bünyesine alarak, kendi teknolojik uzmanlıklarını, sinai mal, kuruluş ve kaynaklarını, laboratuar civarlarını ve alakalı uzman bilim insanlarını mevzubahisi proje üzerine odaklayarak projenin yaşama geçmesine, fonlanmasına ve ticari bir mahsul haline gelmesine takviye oluyor. PARC yaptığı bu hizmetler karşılığında, projenin hazır bir bütçesi varsa nakit bir danışmanlık fiyatı yoksa telif hakkı, pay hisseyi ve lisans fiyatı gibi isimlerle bir kazanç elde ediyor. Son yarıyıllarda PowerCloud Systems, Meshin, SolFocus ve Powerset gibi 30’dan fazla firma piyasaya PARC aracılığıyla giriş yapmış bulunuyor.