Mini Cooper’ın elektrikli versiyonu tanıtıldı: İşte tüm özellikleri

Mini Cooper'ın elektrikli versiyonu tanıtıldı: İşte tüm özellikleri

Mini Cooper'ın elektrikli versiyonu tanıtıldı: İşte tüm özellikleri Bütün Ebatta Gör

Geçtiğimiz günlerde 150 tonluk kargo uçağı sürükleyerek gövde şovu yapan elektrikli Mini Cooper SE üzerindeki örtü tamamen kalktı. Markanın ilk bütün elektrikli vasıtayı olan Mini Cooper SE, genel hatları itibariyle standart Mini modellerine benzese de ayrıntılara inildiğinde sıfır emisyonlu olduğunu belirli eden değişlere sahip.

Standart Mini Cooper modeli baz alınarak geliştirilen elektrikli Mini Cooper SE’nin ön ekseninde 184 at efor ve 270 Nm tork üreten bir motor bulunuyor. 12 modülden oluşan ve toplam kapasitesi 32.6 kWh olan lityum iyon pilden beslenen taşıtın erimi WLTP ölçümlerine göre 235 ila 270 kilometre arasında değişiyor. 0-100 kilometre/s süratlenmesini 7.3 saniyede bitiren Mini Cooper SE maksimum 150 kilometre/s sürate çıkabiliyor.

Süratli şarj ile 35 dakikada %80 dolum

Mini Cooper SE’nin pili standart şarj ile 2 buçuk saatte %80 doluma erişiyor. Pilin bütün doluma erişmesi için de 3 buçuk saat gerekiyor. DC süratli şarj istasyonu kullanıldığında ise pilin %80 doluma erişmesi 35 dakika sürüyor. Mini Cooper SE’de Sport, MID, Green ve Green+ olmak üzere dört değişik sürüş modu bulunuyor. Bu modların konfor odaklı, kimileri de faydalılık odaklı bir sürüş tecrübeyi sağlıyor. Aynı zamanda öbür elektrikli vasıtalarda gördüğümüz tek pedalla sürüş özelliği de mevzubahisi.

Mini Cooper'ın elektrikli versiyonu tanıtıldı: İşte tüm özellikleri Bütün Ebatta Gör

Mini Cooper SE’nin dış tasarımında ilk göze çarpan ayrıntılar ön ızgara kısmı ve oldukça eksantrik tasarıma sahip 17 inçlik jantlar oluyor. Ayrıca yan ayna kapakları ve jantlar da dahil olmak üzere bazı parçalarda taşıtın etrafçı oluşuna vurgu yapan yeşil değişlere yer veriliyor. İç mekanda ise 5.5 inç ebadında dijital gösterge oturumu, navigasyon özelliğine sahip 6.5 inç bilgi-cümbüş ekranı, iki bölgeli otomatik klima ve elektronik park freni gibi özellikler dikkat sürüklüyor. 8.8 inç dokunmatik ekran ve kablosuz şarj ünitesi de opsiyonlar arasında.

Ayrıca Bkz. “2019 Nissan Navara’nın ayrıntıları belirli oldu: Daha konforlu ve daha faydalı”

Standart modelden 18 mm daha yüksek 

S, M, L ve XL ekipman seviyeleriyle satışa sunulacak Mini Cooper SE’nin ön tarafında tek iletişimli, arka tarafında ise çok iletişimli süspansiyon sistemi kullanılıyor. Zemin süresince uzanan piller sebebiyle standart modelden 18mm daha yüksekte konumlanan taşıtın ağırlık merkezi de 30 mm daha pespaye. Bu sayede iyi bir yol alevlen performansına sahip olduğu söyleniyor. Pillerin etkilemediği nokta ise taşıtın valiz hacmi. Bu alanın standart modeldeki gibi 211 litre olduğunu belirtmekte fayda var.

Foto Galeri | 29 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.