Nissan ProPilot 2.0 ile artık “eller hür” sürüş yapmak olası

Nissan ProPilot 2.0 ile artık "eller hür" sürüş yapmak olası
Nissan ProPilot 2.0 ile artık Bütün Ebatta Gör
Nissan, ProPilot isimli özerk sürüş sisteminin otobanda “eller hür” biçimde sürüş yapma olanağı sunacak yeni versiyonunu duyurdu. ProPilot teknolojisi hali hazırda vasıtanın tek şeritte ilerlemesini sağlayarak gaz, fren ve direksiyon gibi sürüş işlevlerini hakimiyet edebiliyor. Ancak çalışabilmesi için sürücünün iki elinin de direksiyonun üzerinde olması gerekiyor.

Ayrıca Bkz. “2019 Ford Focus ST Wagon tanıtıldı”

Bu zorunluluk ProPilot 2.0 isimli yükseltilmiş versiyon ile beraber ortadan kalktı. Başka Bir Deyişle artık sürücüler tek şeritli otoban sürüşlerinde direksiyona değmeden yolculuk yapabilecekler. Ancak yeniden de çok dikkatli olmaları gerekiyor. Sistem sürücünün müdahalesini gerektirecek vaziyetlerde sesli ve görsel ihtar verecek. Ayrıca taşıt içerisindeki kamera sürücünün dikkatini yola verip vermediğini gözlemleyecek.
Nissan ProPilot 2.0 ile artık Bütün Ebatta Gör

Şerit farklılığı da yapabilecek

ProPilot 2.0’ın şerit değişikliklerine de takviyeci olabileceği belirtildi. Bunun için iki elin direksiyonda olması ve sinyal verilmiş olması gerekiyor. Sistem şerit farklılığı için uygun zamanın geldiğini tespit ettiğinde, vasıtanın otomatik olarak şerit değiştirmesini sağlıyor.
ProPilot 2.0, Cadillac’ın Super Cruise sistemi gibi çok rakamda sensör ve kameranın yanı gizeme yüksek çözünürlüklü haritalar ve vasıtanın navigasyon sistemini kullanıyor. Faalleştirmek için navigasyon sistemine bir rota girilmesi gerek. Taşıt bu rota üzerinde sistemin çalışabileceği bir kısma yanaştığında, sürücüyü sesli ve görsel olarak uyarıyor.
ProPilot 2.0 versiyonu şu anda yalnızca Japon pazarı için duyuruldu. Yeni teknoloji, 2019 senesinin güzünde satışa sunulacak Nissan Skyline Japon pazarının Infiniti Q50 versiyonu modelinde yer alacak.

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.