Opel Grandland X’in 300 atlık hibrit versiyonu tanıtıldı

Opel Grandland X'in 300 atlık hibrit versiyonu tanıtıldı

Opel Grandland X'in 300 beygirlik hibrit versiyonu tanıtıldı Bütün Ebatta Gör

PSA çatısı altına giren Opel’in mahsul gamı yenilenmeye devam ediyor. Markanın hoşlanılan SUV modeli Opel Grandland X’in hibrit versiyonu tanıtıldı. Serinin en tepesinde yer alacak plug-in hybrid PHEV model, Grandland X’in lüzum dinlediği dört tekerlekten çekiş seçeneğini de birliktesi getiriyor.

Opel Grandland X’in hibrit versiyonunda PSA Grubu tarafından geliştirilen şarj edilebilir hibrit sistem bulunuyor. Hybrid4 ismi verilen bu teknoloji, Peugeot 3008 Hybrid4 ve 508 Hybrid4 modellerinde de kullanılıyor. Opel Grandland X’in hibrit versiyonu; 1.6 litrelik dört silindirli turbo benzinli motor, iki elektrik motoru ve 13.2 kWh’lık lityum iyon pilden alana geliyor.

Opel Grandland X'in 300 beygirlik hibrit versiyonu tanıtıldı Bütün Ebatta Gör

Opel Grandland X hibrit’in kaputu altındaki benzinli motor 197 at efor üretirken, ön ve arka dingile yerleştirilen elektrik motorlarının her biri 108 at efor üretiyor. Bu sayede toplamda 296 at eforun sarihe çıktığı söyleniyor. Ön taraftaki elektrik motoru 8 ileri otomatik şanzımanla eşlenirken; arka dingile entegre edilen ikinci elektrik motoru, inverter ve diferansiyel de lüzum dinlenmesi halinde dört tekerlekten çekiş sağlıyor.

Ayrıca Bkz. “Opel’i bünyesine katan PSA Group şimdi de Jaguar Land Rover’ı satın almak istiyor”

50 kilometre elektrikli erim ve frenden geri kazanım 

Alman üretici tarafından yapılan söylemeye göre, Opel Grandland X’in hibrit versiyonu saf elektrik modundayken 50 kilometre yol gidebiliyor. Vasıtada toplam dört sürüş modu mevcut: elektrik, hibrit, AWD ve sport. Ayrıca Opel’in hibrit SUV’unda frenleme ve yavaşlamadan enerji geri kazanımı sağlayan ‘rejeneratif fren sistemi’ de bulunuyor. Alman üretici bu özelliğin elektrikli sürüş erimini %10 etrafında çoğaldırdığına dikkat sürüklüyor. Son olarak, enerji geri kazanımını maksimuma çıkaran ‘tek pedalla sürüş’ de vasıtanın özellikleri arasında.

Opel Grandland X'in 300 beygirlik hibrit versiyonu tanıtıldı Bütün Ebatta Gör

İlk teslimatlar 2020 senesinde başlayacak 

Opel Grandland X hibritin tüm bu özellikler sayesinde vasati 2.2 lt/100 kilometre yakıt tüketimine ve 49 g/kilometre CO2 salımına sahip olmasının beklendiği söylendi. Elektrik dayanağına sahip SUV’un önümüzdeki haftalarda Avrupa’da satışa sunulması, ilk teslimatların da 2020’nin başında başlaması tasarlanıyor. Opel, 2024 senesine gelindiğinde mahsul gamındaki tüm modellerin elektriklendirileceğini söylüyor.

Foto Galeri | 24 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.