Ortadan motorlu yeni Corvette Stingray tanıtıldı

Ortadan motorlu yeni Corvette Stingray tanıtıldı

Ortadan motorlu yeni Corvette Stingray tanıtıldı Bütün Ebatta Gör

C8 Corvette kod ismiyle uzunca bir müddettir ajan resimlerini gördüğümüz ortadan motorlu Chevrolet Corvette Stingray üzerindeki örtü sonunda kalktı. Ortadan motorlu gövdesiyle bir evrimin lideri olan Corvette Stingray, beklendiği üzere oldukça dargın bir tasarımla geldi.

Yeni Corvette Stingray, ön suratındaki geniş hava girişleri, ince farları, öne doğru alçalan dalgalı kaputu ve yanlardaki geniş hava kanallarıyla dikkat sürüklüyor. Bunun yanı gizeme 20 ve 21 inçlik siyah jantlar, kompakt bir arka spoyler, dargın görünümlü stoplar ve dört çıkışlı egzoz sistemi de Corvette Stingray’in tasarım unsurları arasında. Tüm metamorfozlara karşın çıkarılabilir tavan özelliğini sürdüren taşıtın ağırlığı 1,530 kg.

Yeni Corvette Stingray’in kabin tasarımı oldukça şık. Bu modele özel planlanan iki kollu spor direksiyonun artta 12 inçlik dijital gösterge ekranı yer alıyor. Aynı zamanda konsolun merkezinde hafif sürücüye dönük bir ekran daha mevcut. Bu bilgi-cümbüş ekranının büyüklüğü belirtilmemiş, fakat yüksek çözünürlükte, seri ve kullanımı basit bir ekran olduğu söyleniyor. Ses tasvire teknolojisi, kablosuz şarj birimi ve 10 hoparlörlü ses sistemi gibi teknolojilerin dikkat sürüklediği kabinde altı değişik kabin teması ve üç değişik koltuk alternatifi bulunuyor.

Ortadan motorlu yeni Corvette Stingray tanıtıldı Bütün Ebatta Gör

Gelelim yeni Corvette Stingray’in en ehemmiyetli kısmına. Kabinin arka kısmına konumlandırılmış LT2 adlı 6.2 litre V8 birim 490 at efor ve 630 Nm tork üretiyor. Opsiyonel olarak sunulan Z51 Performans Kutuyu ile bu kıymetler sırasıyla 5 at ve 7 Nm yükseltilebiliyor. Yeni Corvette Stingray’de manuel şanzıman alternatifi bulunmuyor. Onun yerine eforu doğrudan arka tekerleklere yollayan 8 ileri çift anlamalı şanzıman standart olarak sunuluyor. Z51 kolili Corvette Stingray’in 0-100 kilometre/s hızlanması 3 saniyeden az sürüyor. 755 atlık 2019 Corvette ZR1’in bu vazifeyi 2.85 saniyede bitirdiğini düşünürsek, bu müddetin oldukça etkileyici olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca Bkz. “2019 Mercedes-AMG GLC 43 4MATIC modelleri tanıtıldı”

Yeni Corvette Stingray’in dinç bir vasıta olması için ultra hafif materyallerden yararlanan Chevrolet, süspansiyon sistemini de iyileştirmiş. Vasıta oldukça pespaye olduğu için ön tarafta süspansiyon kaldırma sistemi kullanılmış. Bu sayede ön taraftaki yerden yüksekliğin 40 kilometre/s’ye kadar olan süratlerde otomatik olarak 40 mm yukarıya kaldırılması sağlanmış. Corvette Stingray’in fren sisteminde önde 321 mm arkada ise 339 mm disklere sahip Brembo frenler kullanılmış. Z51 performans kutusunda ise önde 345 mm ve arkada 350 mm diskleri örten Z51 markalı fren kaliperlerine yer verilmiş.

Yeni Corvette Stingray bu senenin sonunda Kentucky’deki Bowling Green Fabrikası’nda yapım bandına çıkacak. Chevrolet, taşıtın başlangıç maliyetinin 60 bin dolar olacağına söyledi. Bunun ortadan motorlu bir süper araba için oldukça iyi bir sayı olduğunu söylemek muhtemel.

Foto Galeri | 52 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.