Otokar, 300 kilometre erimli yeni elektrikli otobüsü e-Şehir C’yi tanıttı

Otokar, 300 kilometre erimli yeni elektrikli otobüsü e-Şehir C'yi tanıttı

Otokar, 300 km menzilli yeni elektrikli otobüsü e-Kent C'yi tanıttı Bütün Ebatta Gör

Elektriğe geçiş sürecinin en ehemmiyetli halkalarından biri, toplu erişimin bel kemiğini oluşturan otobüsleri elektriklendirmek. Dünyaca namlı markaların bu istikamette hareket ederek yeni elektrikli otobüslerini görücüye çıkarması oldukça coşku verici. Otokar gibi ülkemizi temsil eden markaları bu sürecin içerisinde görmek de coşkumuzu arttırıyor.

Otokar’ın yeni elektrikli otobüsü: e-Şehir C 

Gerçeğine bakılırsa, Otokar’ın seçenek enerjili vasıtalar mevzusundaki atılımları yeni değil. Firma; ilk hibrit otobüsünü 2007, ilk elektrikli minibüsünü ise 2012 senesinde görücüye çıkarmıştı. Ayrıca Otokar’ın İspanya gibi ülkeler için sıkıştırılmış doğalgazla çalışan otobüsler üzerinde çalıştığı da öğreniliyor. Bu istikamette çalışmalarına devam eden Otokar, şimdi de e-Şehir C ismini verdiği yeni elektrikli otobüsünü görücüye çıkardı. e-Şehir C, ilk kere Stockholm’deki Evrensel Public Transport Summit’te sergilendi.

Ayrıca Bkz. “Volvo, yeni elektrikli otobüsünü görücüye çıkardı”

e-Şehir C, Otokar’ın kent için erişim için planladığı 12 metrelik yeni elektrikli otobüsü. ZF’nin pespaye tabanlı otobüsler için ürettiği AVE 130 elektrikli dingilini kullanan otobüste ‘Asenkron Cer Motoru’ ismi verilen elektrik motoru kullanılıyor. Bu motor, 250 kW efor ve 22.000 Nm tekerlek torku üretiyor. e-Şehir C’nin tavanında, her biri 7 lityum iyon pilden oluşan 4 ayrı modül bulunuyor. Bu sayede toplamda 300 kWh pil kapasitesi ortaya çıkıyor. Pillerin ısınması akışkan soğutma ile engelleniyor.

4 saatlik şarj ile 300 kilometre erim 

Otokar e-Şehir C’nin pilleri 4 saatte bütün doluma erişebiliyor. Firma, bu özellik sayesinde hat üzerindeki duraklarda şarj istasyonu bulunmasına gerek kalmadığını belirtiyor. e-Şehir C, pillerinin tamamen dolu olması halinde 300 kilometre yol alabiliyor. Ayrıca taşıtta rejeneratif fren sistemi de kullanılıyor. Enerji idare sistemi tarafından hakimiyet edilen bu özellik, gerek gördüğü zamanlarda %15 ila %20 oranında enerji geri kazanımı sağlıyor.

Otokar e-Şehir C, sahip olduğu tasarımla da fütüristik bir taşıt olduğunu emin ediyor. Etrafında bol ölçüde LED aydınlatmaya yer verilen otobüste dijital ekrana sahip ‘uslu kokpit’ sistemi kullanılıyor. Ayrıca otobüste yan aynalar yerine kameralar bulunuyor. Bu kameralar, elde edilen görüntüyü anlık olarak içerideki ekranlara yansıtıyor. Bu sayede hem aerodinamik açıdan fayda sağlanıyor hem de geniş açılı kameralar ile âmâ noktaların eksiltilmesi amaçlanıyor.

Tamamen elektrikli Otokar e-Şehir C otobüslerin 2020 senesinde Avrupa’da satışa çıkacağı belirtiliyor.

Foto Galeri | 7 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.