Otokar’ın sürücüsüz otobüsü testleri başarıyla geçti

Otokar'ın sürücüsüz otobüsü testleri başarıyla geçti Tam Boyutta Gör

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Türkiye’nin ilk akıllı ‘otonom otobüs’ çalışmalarında yeni bir başarıya imza attı.

Otokar, Üniversite-Sanayi İş Birliği Destek Programı kapsamında 2018 yılından günümüze Okan Üniversitesi ile birlikte İleri Seviyede Otonom Otobüs Sistemi Geliştirilmesi Projesi’nde Türkiye’nin sürücüsüz otobüsünü geliştirmeye başlamıştı. 3 yıllık çalışmaların ardından Türkiye’nin ilk çevresini algılayan, düşük hızlarda dahi hassas kontrol ve konforlu bir yolculuk sağlayan otonom otobüsünün ikinci aşama yazılım bütünleştirme ve sürücüsüz doğrulama testleri başarı ile tamamlandı.

İlginizi Çekebilir Avatar Otokar’ın virüs bulaşma riskini azaltan “güvenli otobüsü” İzmir’de yola çıktı

Otokar, Türkiye’nin ilk otonom otobüsü projesinin araştırma geliştirme çalışmalarını 4 aşamada ele alıyor. İkinci aşamayı tamamlayan Otokar Otonom Otobüsü, sürücüye gerek kalmadan özel ve bölünmüş yollarda, gelişmiş sensör füzyonu algoritmaları ile çevresini algılayıp konumunu haritada bulabiliyor. Araç, hassas kontrolcü tasarımı sayesinde 0-30 kilometre arası sürücü sistemlerinin kontrolünün zor olduğu durumlarda konforlu sürüş sağlıyor.

Otokar'ın sürücüsüz otobüsü testleri başarıyla geçti Tam Boyutta Gör

Yüksek hassasiyetli sürekli pozisyon kontrollü direksiyon sürüş algoritması sayesinde viraj hakimiyeti ve kavşak dönüşleri emniyetle yapabilen otonom otobüs, durakta bekleyen yolcuları algılayıp durabiliyor, yolcular inmek istediğinde ise sadece ‘dur’ düğmesine basılması yeterli oluyor.

Ayrıca Bkz. “Omsan Lojistik, Marmaray ile deniz altından otomobil taşıyarak bir ilke imza attı”

Her zaman önceliği yayalara veren otonom otobüs, yaya geçitlerinde yayalara yol veriyor, acil fren özelliği sayesinde güvenli sürüş imkanı sağlıyor. Herhangi bir hareketli yaya, hayvan veya bisikletli beklenmedik bir şekilde aracın önüne çıktığında otobüs acil fren yapabiliyor. Önündeki tehlike geçtiğinde yola devam etme kararını yapay zeka, sensör füzyon ve yazılım bütünleştirme ile kendisi veren araç, trafik ışıklarını ve yol kenarı işaretlerini de otomatik algılıyor.

Üzerinde yer alan dur-kalk araç takip sistemi (Stop& Go ACC) ile sıkışık trafikte sürüş yapmayı kolaylaştıran otonom otobüs, önündeki ve yanındaki araçlar ile mesafesini otomatik olarak kontrol ederek otomatik takip imkanı sunuyor. Araç ayrıca, dur-kalk araç takibini yüksek hızlarda da güvenli mesafede gerçekleştirebiliyor. Araç üzerinde üçüncü aşama çalışmaları devam ediyor.

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın. Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz: DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir

Daha Fazla Video

1080p (25,6 MB)720p (12,8 MB)338p (4,6 MB)240p (2,1 MB)

‘);var rewindElement = document.querySelector(‘.jw-button-container .jw-icon-rewind’); rewindElement.parentNode.removeChild(rewindElement);var nextElement= document.querySelector(‘.jw-button-container .jw-icon-next’); nextElement.parentNode.removeChild(nextElement); //display butonları document.querySelector(‘.jw-display’).style.display = ‘table’; //sonraki butonunu ses acma butonuna cevir var muteDisplayButton = document.createElement(‘div’); muteDisplayButton.setAttribute(‘class’, ‘jw-display-icon-container jw-reset jw-display-icon-volume’); muteDisplayButton.setAttribute(‘style’, ‘position: relative’); var muteDisplayIcon = document.createElement(‘div’); var iconClass = playerInstance10837.getMute() ?’jw-off’ : ‘jw-full’; muteDisplayIcon.setAttribute(‘class’, ‘jw-icon jw-button-color jw-reset jw-icon-volume ‘ + iconClass); muteDisplayIcon.innerHTML = ”; muteDisplayIcon.innerHTML += ”; muteDisplayButton.addEventListener(‘click’, function() ); muteDisplayButton.appendChild(muteDisplayIcon); var nextButton = document.querySelector(‘.jw-display-icon-next’); nextButton.parentElement.insertBefore(muteDisplayButton, nextButton); nextButton.remove(); playerInstance10837.on(‘mute’, function ()); playerInstance10837.on(‘volume’, function ()); var playButton=document.querySelector(‘#player10837 .jw-button-container .jw-icon-playback’); var myRewButton = document.createElement(‘div’); myRewButton.setAttribute(‘style’,’background-image: url(“/jwplayer-8.12.2/forward.png”);background-repeat: no-repeat; background-position:center; background-size:21px 25px;height: 25px;’); myRewButton.setAttribute(‘class’,’jw-icon jw-icon-inline jw-button-color jw-reset’); myRewButton.setAttribute(‘onclick’,’playerInstance10837.seek(playerInstance10837.getPosition(]10)’); playButton.parentNode.insertBefore(myRewButton, playButton.nextSibling); var myForwardButton = document.createElement(‘div’); myForwardButton.setAttribute(‘style’,’background-image: url(“/jwplayer-8.12.2/rewind.png”);background-repeat: no-repeat; background-position:center; background-size:21px 25px;height: 25px;’); myForwardButton.setAttribute(‘class’,’jw-icon jw-icon-inline jw-button-color jw-reset jw-icon-forward’); myForwardButton.setAttribute(‘onclick’,’playerInstance10837.seek(playerInstance10837.getPosition()-10)’); playButton.parentNode.insertBefore(myForwardButton, playButton.nextSibling); });

donanimhabercom Instagram Takip Et

Dacia’dan yeni SUV: Dacia Bigster

yolyordam35

1.0tce 115hp + lpg + cvt otomatik + 4×4 olursa türkiyede de iyi bir fiyatlandırmayla çıkarsa peynir ekmek gibi satar.

1 saat önce

U

unununium

Beş yıl gibi uzun bir süre içerisinde yeni bir petrollü araba çıkarmaları saçma bence. Bunu duster diye çıksrmamasının diğer sebebi de satışların düşüklüğü olabilir

12 saat önce