ÖTV indirimi bekleyenlere makûs haber: “İndirim uzatılmayacak”

ÖTV indirimi bekleyenlere makûs haber: "İndirim uzatılmayacak"

ÖTV indirimi bekleyenlere kötü haber: Bütün Ebatta Gör

Araba satışlarını canlandırmak ismine geçtiğimiz senenin Kasım ayında başlatılan 15 puanlık ÖTV indirimi 30 Haziran itibariyle sona ermişti. Hükümetten rastgele bir söyleme gelmese de hem yurttaş hem de sektör temsilcileri indirimlerin uzatılmasını bekliyordu.

Mevzuyla alakalı temennileri suya dürüşen söyleme bugün Otomotiv Sanayii Derneği OSD İdare Heyeti Başkanı Haydar Yenigün’den geldi. Bloomberg HT’ye davetli olan Yenigün, ÖTV ve Katma Değer Vergisi takviyesinin sürmeyeceğine dair bilgileri olduğunu söyledi. ÖTV indiriminin sonlandırılmasının sektöre ciddi olumsuz tesirleri olduğunu belirten Yenigün, taşıt satışlarının durma noktasına geldiğini ifade etti.

Ayrıca Bkz. “ÖTV indiriminin sona ermesiyle beraber araba maliyetleri ne kadar oldu?”

Pazarda %60 oranında ciddi bir daralmanın mevzubahisi olduğunu söyleyen Yenigün, “Türkiye 2015 senesinde bir milyonluk bir pazara erişti. 2018 senesinde bu pazar 640 bine geriledi. Bu sene ise 380 bin ortamında olduğuna müteveccih spekülasyonlar var” biçiminde konuştu.

ODD’nin söylediği bilgilere baktığımuızda 2019’un Ocak-Haziran yarıyılında 190 bin ortamında taşıt satıldığını görüyoruz. Senenin ikinci yarısında ÖTV indiriminin olmayacağını da hesaba katarsak, satışlar bu sene varsayım edilenin de altında kalabilir. Çünkü indirimin sona ermesiyle beraber sıfır araba maliyetlerinde 10 ile 20 bin lira arasında ciddi bir çoğalış yaşandı.

https://www.bloomberght.com/otomotivde-otv-indirimi-suya-dustu-2228316 Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.