Peugeot RCZ R

Peugeot’nun bilgi birikiminin simgeyi olan atletik coupe modeli RCZ’nin “supercharged” versiyonu RCZ R modelini gün suratına çıkardı.

​Peugeot RCZ R modelini gün suratına çıkardı 

Peugeot, Goodwood Sürat Festivali’nde tasarım ve sürüş tecrübeyi açısından Peugeot’nun bilgi birikiminin simgeyi olan atletik coupe modeli RCZ’nin “supercharged” versiyonu RCZ R modelini gün suratına çıkardı.

Peugeot’dan yapılan söylemeye göre, 270 hp eforundaki 1,6 litre silindir hacimli yeni motoru, 145 gram/km seviyesindeki düşük karbondioksit emisyon seviyesiyle RCZ R’i eforlu bir performans ve faydalılık seviyesine taşıyor. Bu motor ile geçimli olarak, Torsen kilitli diferansiyelle eşleşen özel yürüyen aksamı yüksek faydalılık seviyeyi ile beraber dinç sürüş performansı sunuyor.

RCZ R, eylül ayında Frankfurt Araba Fuarı’nda dünya prömiyeri ile tanıtılacak ve 2014 senesinin başlarında pazara sunulacak.

Peugeot Ürün Direktörü Xavier Peugeot, yeni RCZ’nin eforlu tasarımının atletik model meraklılarına müteveccih bu R versiyonun dinç performansı ve 270 hp eforu ile daha da yükseltildiğini kaydoldu.

Peugeot Sport Direktörü Bruno Famin ise “Yarış için geliştirilen RCZ Peugeot Sport modelinin atletik galibiyetleri ve araba severlerde uyandırdığı istek yanıtsız kalamazdı. Yeni RCZ’nin daha atletik ve daha yüksek performanslı bir seri versiyonunun Peugeot Sport tarafından geliştirileceği emindi” değerlendirmesinde bulundu.

RCZ Ürün Müdürü Xavier Nicolas da “Tebliğimiz iddialıydı; RCZ’nin daha yüksek, başka bir deyişle pistte kullanmaya dönük, fakat yevmiye kullanıma da izin verecek konfor ve neşe kalitelerini aynen gözeten ve aynı zamanda referans teşkil edecek yakıt tüketimi ve karbondioksit emisyonları sergileyen ultra performanslı bir versiyonunu geliştirmek” ifadelerini kullandı.

Peugeot RCZ R Modeli Özellikleri

Verilen bilgilere göre, RCZ R versiyonu 270 hp/199 kW gücüyle Peugeot tarihinin en eforlu seri yapım modeli ünvanına sahip oldu. 0’dan 100 kilometre sürate 6 saniyeden kısa müddette erişerek eforlu bir ivmelenme performansı gösteren yeni versiyon spor coupe sınıfında referans oluşturacak biçimde yalnızca 145 g/kilometrelik karbondioksit emisyonuna sahip bulunuyor.

Peugeot RCZ R’nin 1,6 litre silindir hacmiyle 270 hp efor üreten yeni motoru THP sınıfında spesifik efor rekorunu kırdı, takribî 170 hp/l ile bir seri yapım araba için dünyanın en iyileri arasında yerini aldı ve şimdiden Euro 6 emisyon standartlarına geçim gösteriyor.

RCZ R, ateş kırmızısı, inci siyahı, sidobre grisi ve buzul beyazı olmak üzere 4 renk alternatifi ve sunulan RCZ R yarı mat ya da parlak karbon tavan, stikerlar ve parlak siyah dikiz aynası kapaklarından  oluşan bir şahsileştirme koliyi ile de satışa çıkacak.

Yüksek güvenlik ve konfor ekipmanları RCZ R’de sürüşe duyarlı Xenon farlar ve far yıkamasi WIP Nav Plus multimedya sistemi ile bitiriliyor