Reyin konsolu ile kumanda edilen araba

Sanal reelliği realiteyle buluşturan Nissan, reyin konsoluyla hakimiyet edilen ilk araba Nissan GT-R/C modelini geliştirdi.

GT Academy mükâfatlı Nismo kaptanı Jann Mardenborough tarafından kumanda edilen GT-R/C, İngiltere’nin efsanevi Silverstone pistinde 211km/s 131mil/s sürate erişti.

Yenilikçi teknolojileri ve projeleriyle isminden sık sık laf ettiren Nissan, reyin beğenenlere eşsiz bir tecrübe taahhüt eden uzaktan kumandalı Nissan GT-R/C’yi geliştirdi.

Gran Turismo Sport oyununun piyasaya sürülmesini kutlamak için geliştirilen ve Nissan’ın Gran Turismo’daki 20 senesinin altını çizen tek seferlik proje araba, DualShock®4 ile uzaktan kumanda edilmek üzere geliştirildi. Gran Turismo Sport, 17 Ekim’de ABD’de, 18 Ekim’de Avrupa ile Avustralya’da ve 19 Ekim’de ise Japonya’da piyasaya sürülecek.

Nissan GT-R/C, NISMO sporcusu ve GT Academy galibi Jann Mardenborough tarafından İngiltere’nin efsanevi Silverstone pistinde tanıtıldı. Mardenborough, Nissan GT-R/C’yi bir helikopterin kokpitinden hakimiyet etti. Mardenborough’un en süratli tur zamanında 1:17:47, GT-R/C 122km/s 76mil/s vasati sürate erişirken 211km/s 131mil/s maksimum sürate imzalaydı.

GT-R/C, direksiyon, şanzıman, fren ve gazı hakimiyet eden dört robot ile donatılmış gidişatta. Arabanın arka kısmına monte edilen altı adet bilgisayar, hakimiyetleri saniyede 100 kereye kadar aktüelleyebiliyor. Modifiye edilmemiş standart DualShock®4 reyin konsolu, düğme sinyallerini açıklayan ve bunları GT-R/C’nin vasıta içi sistemlerine ileten bir mikro bilgisayar ile donatılmış gidişatta. Kablosuz sistem 1km kumanda erimine sahip.

Mardenborough’un vasıtanın virajlardaki süratini görmesine dayanakçı olmak emeliyle sürat bilgilerini helikopterin kokpitindeki LCD ekrana aktarmak için bir Racelogic VBOX Motorsport sensörü kullanıldı.

GT-R/C ayrıca ana cerrahın vasıtanın hakimiyetini kaybetmesi halinde iki ek cerrahın ABS fren sistemini devreye sokmasını ve motoru stop etmesini sağlayan ve değişik bir radyo frekansı ile çalışan iki adet bağımsız emniyet sistemi ile donatılmış gidişatta.

“İnanması gerçekten de efor, ama asıl.” diyen Mardenborough laflarını: “Bunun bir gün muhtemel olabileceğini hiç düşünmemiştim. GT-R/C benim için iki ehemmiyetli dünyayı bir araya getirdi: reyin dünyasının sanallığı ve motor sporlarının hakikatçiliği. Kumandayı kullanırken arabadan gelen tepkiler, düşündüğümden çok daha enteresandı. JLB Design tüm tepkileri asıllaştırma noktasında çok iyi iş çıkarttı. Direksiyon, gaz ve fren olmak üzere tüm tepkinler zekice yapılandırılmış gidişatta. Sistem son derece hakimiyetli bir sürüşe imkân tanıyor. Böylece virajları çok iyi hissettim ve süratli düzlüklerde arabayı istikrarlı yakalayabildim. Bir helikopterden takip ederek bütün ebatlı, uzaktan kumandalı bir Nissan GT-R’yi Silverstone’da 211km/s sürate eriştirmek benim için unutulmaz bir tecrübe oldu. Bu, coşku uyandıran bir inovasyon” biçiminde bitirdi.

Şu an Japonya’da Nissan için bütün zamanlı olarak yarışan Mardenborough, geçtiğimiz hafta sonu Tayland’da yapılan Super GT Şampiyonasında en ön sırada yer aldı ve yarışın en süratli tur zamanına imzalaydı.

Nissan GT-R/C 2018 senesinde STEM Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik alanına müteveccih gelecekteki kariyer ihtimallerini tanıtmak üzere İngiltere’deki ilk ve orta dereceli mekteplere yapılacak gezilerde kullanılacak.