Sürücüsüz ve elektrikli kamyon T-Pod, İsveç’te teslimat yapmaya başladı

Sürücüsüz ve elektrikli kamyon T-Pod, İsveç'te teslimat yapmaya başladı

Sürücüsüz ve elektrikli kamyon T-Pod, İsveç'te teslimat yapmaya başladı Bütün Ebatta Gör

Hatırlarsanız bundan takribî bir sene evvel İsveçli teknoloji firmayı Einride’ın T-Pod isminde sürücüsüz ve elektrikli bir kamyon geliştirdiğini duyurmuştuk. Firma aradan geçen süreçte oldukça sıkı çalıştı ve T-Pod’u hakikat trafiğe çıkabilecek kıvama getirdi. Bugün yapılan söylemede T-Pod’un İsveç yollarında sürücüsüz olarak teslimat yapmaya başladığı bildirildi.

Einride, sürücüsüz ve elektrikli kamyonu T-Pod’un teslimat yapmaya başlaması için DB Schenker adlı bir firmayla uyuştu. Şimdilik hudutlu bir izne sahip olan T-Pod, 2020 senesinin sonuna kadar ambar ve terminal arasındaki kısa yollarda teslimat yapabilecek. 2020 senesinden sonra vasıtanın performansına bakılarak kapsamın genişletilip genişletilmeyeceğine karar verilecek.

Sürücüsüz ve elektrikli kamyon T-Pod, İsveç'te teslimat yapmaya başladı Bütün Ebatta Gör

T-Pod’un sürücü kabini dahi yok 

Özerk teslimatlar için planlanan T-Pod’un içerisinde sürücüye ait bir kabin bulunmuyor. Bu surattan vasıtanın tasarımı zaman zaman yürüyen bir konteynera benzetiliyor. Seviye 4 özerk sürüş teknolojisine sahip olan T-Pod, çevresindeki kameralar, radarlar ve lidarlar sayesinde yolunu bulabiliyor. Özerk sürüş teknolojisi henüz bütün potansiyeline erişmediği için T-Pod da zaman zaman insan müdahalesine lüzum dinliyor. Böyle vaziyetlerde de 5G ile uzaktan hakimiyet özelliği devreye giriyor.

Ayrıca Bkz. “2019 Ford Focus ST Wagon tanıtıldı”

200 kWh’lık pilden efor alan T-Pod bu sayede tek şarjla 200 km yol gidebiliyor. Standart ebatta 15 paleti taşıyabilecek bir alana sahip kargo kısmının maksimum yük kapasitesi 20 ton olarak söylendi. Tamamen yüklü kamyonun ağırlığı ise 26 ton olarak ölçülüyor. T-Pod’un azami sürati elektronik olarak 85 kilometre/s ile hudutlu, fakat test teslimatları sırasında sadece 5 kilometre/s süratle ilerleyebilecek. Bunun sebebi de İsveç Erişim Ajansı’nın şimdilik sadece bu kadarına izin vermiş olması.

Foto Galeri | 15 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.