Tesla Model S ile parasız elektrik üzerinden Bitcoin madenciliği

Kripto para ünitelerinin büyük bir enerji meseleyi yaşadığı bir reel. Şu an tüm Bitcoin ağı İrlanda‘nın tamamından daha fazla enerji kullanıyor. Ayrıca tek bir Bitcoin operasyonu için vasati bir konutun 1 haftalık elektrik tüketimine eşdeğer oranda bir enerjiye lüzum var. Elbette bu yalnızca etraf için değil aynı zamanda kripto para üniteyi üreten ve yüksek ölçüde elektrik faturasıyla karşı karşıya olan madenciler için de büyük bir mesele teşkil ediyor.
 

Ayrıca Bkz.Tesla’nın rakibi Lucid Motors yeni firma merkezine taşınıyor

Kripto paradan hasılat sağlamak isteyenler ucuz elektrik arayışına girmiş gidişatta. En büyük Bitcoin madenlerinin işletildiği Çin’de madenciler son derece ucuz olan hidro enerji kullanıyor. Avrupa’da ufak ölçekli madenciler rüzgar enerjisi ile çalışan madencilik sistemleriyle sınamalar yapmaya başladı. Şimdi ise bir Model S sahibi, Tesla’nın kendilerine sağladığı fiyatsız elektriği kullanarak madencilik yapmak için arabasının valizine madencilik sistemi kurarak hadiseye değişik bir ebat getirdi.
 

Tesla Model S’in valizine madencilik sistemi kuruldu

Tesla Owners Worldwide adlı Facebook grubunda paylaşılan resme baktığımızda Model S’nin arda sığacak bir madencilik ekipmanı kurulduğunu görüyoruz. Kontrplak parçalarına benzeyen plakalara dört anakart ve dört efor kaynağı birimi monte edilmiş. Mavi kablolar ise birkaç ekran kartını GPU tek bir anakarta bağlamak için kullanılan riser karta bağlanmış gidişatta. Başka Bir Deyişle her anakart 4 adet GPU çalıştırabilecek ekipmana sahip olmuş. Görünürde de zati 16 adet GPU var.
 
GPU’ların riser karta bağlı olmaması sebebiyle resmi yayınlayan şahsın Tesla’sı ile madencilik yaparak sanal para üretmeyi muvaffak olup muvaffak olmadığını bütün olarak öğrenemiyoruz. Ancak tasarlanan fizibilitenin kuşkulu olduğuna müteveccih bazı ipuçları var. Herşeyden evvel arabada çalışan GPU’ların dayanılmaz derecede sıcaklık üreteceğini düşünürsek madencilik faaliyetleri araba bir şarj istasyonunda park ederken ve sürücü vasıta dışındayken olası olabilecek.
 

Tesla vasıtalarla kripto para madenciliği yapmak anlamlı mı?

GPU’ları vasıtada tehlikesiz bir biçimde monte etme ihtimali olmaması sebebiyle sürüş esnasında valizdeki pahalı bilgisayar ekipmanının savrularak hasar görme tehlikeyi var. Ancak bu güçlüklerin üstesinden gelinmiş olsa dahi bu usul gerçekten de kripto para üniteyi çıkarmak için müracaat etilebilecek etraf arkadaşı ve daha ucuz bir yol olarak kullanılabilir mi?
 
Sistemdeki GPU’ların her birinin 150 watt etrafında enerji sürüklediğini varsayarsak 16 GPU saatte 2.4 kw veya 24 saatte 57.6 kw toplam çekiş eforuna sahip olur. Tesla Model S kilowatt saat başına takribî 4.8 kilometre yol gidebiliyor. Başka Bir Deyişle bu da madencilik sisteminin bütün gün çalıştırılmasının takribî 278 kilometre yol yapılmasına eşdeğer olduğu anlamına geliyor. Federal Karayolu İdaresi’ne göre, vasati bir Amerikalı haftada 418 kilometre yol gidiyor.
 

Parasız hudutsuz süperşarj herkes için geçerli değil

Bir başka deyişle bu madencilik sistemini bir buçuk gün süresince çalıştırmak Tesla’yı vasati bir hafta süresince sürdürecek kadar enerji tüketecek. Öte yandan Tesla’nın hudutsuz parasız süperşarj programına dahil olmayan başka bir deyişle geçen Ocak’tan sonra Tesla satın alan herkes senede 400 kilowatt saat elektrikle hudutlu. Bu da madencilik sistemlerini bir sene içerisinde yalnızca 7 günden daha az bir vakit süresince parasız elektrikle çalıştırabilecekleri anlamına geliyor.
 
Sonuç olarak elektrikli vasıtalarla kripto para madenciliği yapmak kuşkusuz ki oldukça fütüristik bir fikir ancak ne yazık ki çok da usluca olduğu söylenemez.