Tesla Semi şarj olurken 4000 konutun lüzumu kadar enerji sürükleyecek

Tesla’nın yeni elektrikli tırı Tesla Semi cafcaflı bir aktiflikle tanıtıldı. Sektörde çok ehemmiyetli bir yarıyılın kapılarını açtığı düşünülen Tesla Semi’ye tenkitler de noksan olmuyor. En ehemmiyetli tenkit enerji tüketimi mevzusunda.

 

Devasa enerji tüketimi

 

Tesla Semi maksimum yükle dahi tek şarjla bütün 800 kilometre yol yapabiliyor. Tırın pili yenilikçi Megacharger sayesinde 30 dakika içerisinde 640 kilometre erim yapabilecek kapasiteye ulaşabiliyor. Tenkitler de bu noktada yoğunlaşıyor.

 

Bir grup Oxford profesörü tarafından kurulan Aurora Energy Research müessesesinin başkanı John Feddersen, yaptıkları hesaplamada Megacharger istasyonunun 30 dakikada bahse mevzu seviyeyi doldurabilmesi için 1600 kilowatt enerji tüketmesi gerektiğini bulduklarını söyledi. Bu ölçü de takribî 3000-4000 konutun elektriğini karşılayabilecek seviyede.

 

Başka Bir Deyişle Tesla Semi süratli şarj moduna geçtiğinde minik bir kentin lüzumu olan enerjiyi kullanmış olacak. Peki bu kadar enerji takviyeyi nereden sağlanacak? Feddersen şu anda böyle bir teknolojinin olası olmadığını belirtiyor. Bu da projenin yaşama geçirilmesi olasılığını kuşkulu hale getiriyor.

 

Ayrıca Bkz.Black Friday 2017 rekorlarla kapandı

Bu iddialara şimdilik Tesla tarafından bir cevap gelmedi. Elon Musk, megacharger istasyonları için güneş enerjisinden yararlanacaklarına söylemişti. Bununla beraber yeterli ışığın olmadığı veya havanın karardığı saatlerde ağ elektriğine lüzum dinleneceği sarih. İşletmenin enerji istasyonlarına da pil stilinde depolama birimleri yerleştireceği ve ışığın olmadığı gidişatlarda bunlardan faydalanacağı ifade ediliyor ancak bu da sual işaretleriyle dolu.

 

Reelinde mevzuyu yalnızca Tesla Semi ile sınırlamak haksızlık olur çünkü otomotiv sektörü artık elektriği keşfetti ve süratli bir şekilde mutasyon başladı. Bunun anlamı bugüne kadar elektrik tüketen unsurlara bir yenisinin daha ilave edilmesi. Başka Bir Deyişle ışıklandırma, uslu telefon, tablet, beyaz eşya, imal kuruluşları, robotlar gibi rakamsız unsurun yanına elektrikli taşıtlar da ilave ediliyor.

 

Peki bu kadar süratli bir biçimde elektrikli vasıta sistemine geçişi altyapılar kaldırabilecek mi? İşte hakikat mesele burada uyuyor. 2050 senesinde yalnızca İngiltere’de elektrikli vasıtaların 18 gigawatt enerji tüketeceği belirtiliyor. Bunu karşılamak için ise 6 nükleer enerji istasyonu kurmak gerekiyor. Tamamen güneş enerjisi ile elektrikli vasıtaların şarj edilebilmesi görüşü için ise devasa altyapı başkalaşımları gerekiyor. Başka Bir Deyişle göründüğü kadarıyla bir çıkmaza doğru gidiliyor.