Tesla’nın Gözcü Modu, bir hırsızlık zanlısının kısa müddette tutulmasını sağladı

Tesla'nın Gözcü Modu, bir hırsızlık zanlısının kısa müddette tutulmasını sağladı

Tesla'nın Gözcü Modu, bir hırsızlık zanlısının kısa sürede yakalanmasını sağladı Bütün Ebatta Gör  

Geçtiğimiz seneden bu yana Tesla modellerine müteveccih hırsızlık hadiselerinde büyük bir çoğalış yaşandı. Tesla sahiplerinin canını sıkan bu vaziyete bir dur demek isteyen Amerika Birleşik Devletleri’li üretici, kısa zaman evvel vasıtalarına Sentry modunu ilave etti. Gözcü ya da nöbetçi olarak adlandırabileceğimiz bu özellik, San Francisco’da bir hırsızlık zanlısının kısa müddette tutulmasını sağladı.

ABC 7’nin haberine göre kimliği söylenmeyen bir şahıs, San Francisco’da yaşayan Jed Franklin’in vasıtasına girmeye çalıştı. Nedendir meçhul, ama zanlının işi yarım kaldı ve vasıtanın yanından eli boş bir biçimde usulca uzaklaştı. Sentry modu etkin olan Tesla Model 3, sahibinin telefonuna hemen hırsızlık bildirimi gönderdi. O sırada zanlının suratı ve kullandığı vasıtanın plakası da Sentry modunun kullandığı kameralar tarafından kaydedildi.

Zanlı, Sentry modu sayesinde kısa müddette tutuldu 

Franklin, vasıtasının yanına gittiğinde sırçanın kırılmış olduğunu gördü. Taşıtıyla beraber konuta dönen Franklin’in ilk işi, Sentry modunun kaydolduğu görüntüleri USB hafızaya aktarıp polise müracaat etmek oldu. Zanlının suratını ve kullandığı vasıtanın plakasını net bir biçimde gören San Francisco polisinin işi hiç güç olmadı. ABC 7’nin haberinde zanlının kısa müddette tutulup göz altına alındığı bildirildi.

Sentry modu nedir? Nasıl çalışıyor? 

Tesla modellerinin içerisinde ve çevresinde halihazırda otopilot tarafından kullanılan kameralar bulunuyor. Geçtiğimiz ay yazılım aktüellemesiyle vasıtalara ilave edilen Sentry modu da güvenliği sağlamak için bu kameraları kullanıyor. Taşıt park halindeyken uyku modunda olan bu sistem, rastgele bir risk anında devreye girerek kayda başlıyor. Aynı zamanda sahibinin telefonuna da hırsızlık bildirimi yolluyor. Böylece son bir senede çoğalan hırsızlık vakalarının önüne geçilmesi kastediliyor.

Ayrıca Bkz. “2019 Volkswagen Transporter 6.1 tanıtıldı: Yeni teknolojiler ve elektrikli versiyon”

Tesla’nın Sentry modunu ilave etmesinden bu yana kısa müddette medyaya iki hadise yansıdı. Geçtiğimiz günlerde bir bayan, park halindeki Model 3’ü çizerken görüntülenmiş, kaydın polise eriştirilmesinin ardından göz altına alınmıştı. Bu hadiseler hakikat mi yoksa birer PR çalışmasından mı ibaret şimdilik öğrenemiyoruz. Ancak hırsızların her zaman olduğu gibi yeni usuller bulmaya, üreticilerin de buna karşılık yeni güvenlik tedbirleri almaya devam edeceği besbelli.

https://electrek.co/2019/04/08/tesla-sentry-mode-arrest-suspected-thief/ Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.