TOGG CEO’su Karakaş, yerli arabanın tasarımı hakkında konuştu

TOGG CEO’su Karakaş, yerli arabanın tasarımı hakkında konuştu

TOGG CEO’su Karakaş, yerli otomobilin tasarımı hakkında konuştu Bütün Ebatta Gör

Ufuk Sandığın Sabah gazetesinde kaleme aldığı “Türkiye’nin otosunu harcayıcılar planladı” isimli yazısında, vasıtaya müteveccih harcayıcı lüzumları ile temennilerinin sorulduğunu ve arabanın tasarımında bu hususların dikkate alındığı belirtti.
Ayrıca Bkz. “Elektrikli MINI için geri sayım başladı”  

Yazısının devamında Türkiye’nin Araba Teşebbüs Grubu’nun TOGG birinci seneye girerken çalışmalarına sürat verdiğini vurgulayan Sandık, “Bir taraftan prototip hazırlanırken, öbür taraftan marka ve model adını tanımlamak için çalışmalar sürüyor. TOGG, aralıkta vasıtanın yürüyen prototipini sergilemeyi ve marka tanıtımını hakikatleştirmeyi tasarlıyor.” ifadelerini kullanmış. Yerli arabanın seri imaline 2021 senesinde başlanacağı ve vasıtanın 2022’nin ilk yarısında yollarda olması amaçlar arasında bulunuyor.

TOGG CEO’su Karakaş, yerli otomobilin tasarımı hakkında konuştu Bütün Ebatta Gör

Tasarı dâhilinde satışa sunulacak ilk vasıtanın C-SUV olacağı ve 2030 senesine kadar model rakamının 5’i bulacağı belirtiliyor. TOGG CEO’su Gürcan Karakaşa göre C-SUV segmentinde bir vasıta seçim edilmesinin sebebi ise şöyle söylenmiş;

“Yola koyulur koyulmaz ülke çapında 2 binin üzerinde şahısla araştırma yapıldı. Ülkemiz pazarında C segmentinde bir SUV’a olan arzın yüksek olduğunu gördük. Varsayımlara göre 7-8 sene içinde sedan pazarı yüzde 1-2, SUV’ların ise yüzde 8’in üzerinde gelişecek. Bu surattan ilk mahsulümüzün C-SUV olmasına karar verdik.”

Neden geç kalındı tenkitlerine de yanıt verdi 

Yerli araba için geç kalındığı tenkitlerine de değinen Karakaş, yapılan bu tenkitlere verdiği yanıtta, “İşin doğası gereği zati kısa olmayan bir süreci idarıyoruz. Zira doğuştan elektrikli bir vasıta geliştirmek, var olan bir taşıtı elektrikli hale dönüştürmekten çok daha değişik bir harekât ve natürel olarak daha uzun sürüyor. Yaptığımız işin aynı zamanda bir marka yaratmak ve arabadan daha aşırısını, başka bir deyişle bir ekosistem ortaya çıkarmak.” söylemelerinde bulunmuş.

Son olarak takım yeterliliği mevzusunda da bilgiler veren CEO’ya göre 13 ila 15 seneden az tecrübeye sahip olmayan ve küresel çalışmalarda vazife almış personelden oluşan bir takım, yerli oto çalışmalarını yürütüyor.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201906241039448362-togg-ceosu-karakas-anlatti-turkiyenin-arabasının-tasariminda-tuketiciler-de-soz-sahibi-oldu/ Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.