Türk mühendislerin geliştirdiği sürücüsüz vasıta İstanbul trafiğine çıkıyor

Türk mühendislerin geliştirdiği sürücüsüz vasıta İstanbul trafiğine çıkıyor

Türk mühendislerin geliştirdiği sürücüsüz araç İstanbul trafiğine çıkıyor Bütün Boyutta Gör

Sürücü kavramını ortadan kaldırarak yolcuları A noktasından B noktasına hiçbir insan müdahalesi olmadan eriştirmeyi amaçlayan özerk vasıtalar dünyanın dört bir yanında test ediliyor. 2030 senesinden itibaren piyasaya sunulması ön görülen bu vasıtalar, atılan mühendislik adımları sayesinde Türkiye’de de test edilecek noktaya erişti.

Dünyanın önde gelen otomotiv mühendislik işletmelerinden biri olan AVL, Türkiye’deki merkezinde yaptığı mühendislik çalışmaları neticesinde geliştirilen ilk sürücüsüz taşıtı İstanbul’da test sürüşüne hazır hale getirdi. Özerk sistemleri Türk mühendisler tarafından geliştirilen sürücüsüz vasıtanın hibrit-elektrikli bir model olduğu ve ilk olarak L2 seviyesinde testlere başlanacağı belirtildi.

Ayrıca Bkz. “Bentley’in geleceğini gösteren elektrikli ve özerk konsept: EXP 100 GT”

Mevzuyla alakalı söylemede bulunan AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye Genel Müdürü Dr. Serkan İmpram, “Vasıtayla rastgele bir kullanıcı müdahalesi olmadan otobanda sürüş yapılabilecek. Direksiyon, süratlenme ve yavaşlama hakimiyeti vasıta üzerine yüklediğimiz uslu algoritmalar sayesinde vasıta tarafından idarenecek. Aynı zamanda otobanda seyir halindeyken kendiliğindene virajlı yollarda bile şeridini gözetebilecek” biçiminde konuştu.

Türk mühendislerin geliştirdiği sürücüsüz araç İstanbul trafiğine çıkıyor Bütün Boyutta Gör

İlerleyen evrede hakimiyet tamamen suni akılda olacak

İstanbul’da test edilecek sürücüsüz vasıtanın trafik kaidelerine göre kendi süratine kendisinin karar vereceğini belirten Serkan İmpram, “Önüne çıkacak vasıtaların süratine göre kendi süratini tehlikesiz bir mesafeden takip edecek biçimde ayarlayabilecek. Gerektiğinde şerit değiştirme, rastgele bir problem olduğunda taşıtı tehlikesiz biçimde kenara sürüklemek gibi daha ileri gelişmiş işlevler ilave edilerek hakimiyet suni akla vazgeçilecek. İlave Edilecek yeni özelliklerle tüm kararlar, geliştirilen özerk işlevlerce alınıp uygulanabilmesi sağlanacak” ifadelerini kullandı.

Sürücüsüz vasıta dendiğinde ilk akla gelen işletmelerden biri olan Tesla, bütün özerk sürüşe doğru adım adım ilerliyor. Bu alanda oldukça deneyimli olan Waymo’nun sürücüsüz vasıta sistemi de simülasyon testlerinde 16 milyar kmyi yıkmış vaziyette. Otomotiv sektöründeki evrim beklediğimizden daha kısa zamanda hakikatleşecek gibi görünüyor.

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.