Türkiye’de cep telefonu ve otomobil üretenlere yeni teşvik düzenlemesi

Türkiye'de cep telefonu ve otomobil üretenlere yeni teşvik düzenlemesi Tam Boyutta Gör

Türkiye’de cep telefonu ve otomobil üretimine yönelik teşviklere bir yenisi daha eklendi. Bazı batarya çeşitlerinde gümrük vergisi sıfırlandı. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek.

İlginizi Çekebilir Avatar IMEI kayıt harcı ve MTV’ye zam geldi

Aralık ayı başında yayımlanan bir karar ile Türkiye’de cep telefonu üretmek isteyenlere yönelik kapsamlı bir teşvik düzenlemesi yapılmıştı. Cep telefonu üretiminde kullanılan aksam ve parçaların teşvik belgeli yatırımlar kapsamında gümrük vergilerinin ödenmesi şartıyla itlahatının önü açıldı. Bu kararın ardından Oppo ve Samsung, Türkiye’de cep telefonu üretimi yapmaya kararı verdi.

Ayrıca Bkz. “Oppo Türkiye’ye fabrika kuracağını doğruladı”

Bugün yayımlanan düzenlemeyle yeni bir teşvik daha yürürlüğe girdi. Yapılan düzenlemeye göre cep telefonu üretimine mahsus lityum-iyon bataryalarda 2,5 milyon adet kontenjanla gümrük vergisi 15 Şubat 2022 tarihine kadar sıfırlandı.

Otomobillerin üretimine mahsus olarak lityum iyonlu akümülatörler ve nikel metal hidrit akümülatörler için sıfır gümrük vergili kota tanımlandı.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/12/20201229-11.pdf Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın. Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz: DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir