Türkiye’de toplu taşımada ve trafikte dev teknoloji atılımı

Eriştirme Bakanlığı’nın bir vakittir üzerinde çalıştığı “Milli Uslu Erişim Sistemi” hakkındaki ayrıntılar yavaş yavaş netlik kazanıyor. Hükumete yakın kaynaklardan sızan ilk bilgilere göre proje tüm safhaları ile bitirildiğinde sürücüler gidecekleri rotadaki yolu imalinden, trafik kazalarına kadar her hadiseyi yola çıkmadan görebiliyor olacak.

LED Tabelalar

Proje her şehirde Trafik İdare Merkezleri kurulmasına kastediyor. Yollardaki kameralar ve sensörler ile bir araya gelecek bilgi bu merkezlere aktarılacak. Bu merkezler, bilgilerin işlenmesi ve muhtelif vaziyetlerde karar alınması güzergahında bir mekanizma olarak işleyecek. Mümkün tehlikeler, rota üzerindeki dijital tabelalara yansıtılarak sürücülerin bilgilendirilmesi sağlanacak.

Trafik Uygulamaları Geliştirilecek

Trafik bilgileri milli bir alt yapıda bir araya gelecek. MOBESE ve TEDES sistemleri üzerinden gelen bilgiler ile mobil uygulamalardan bir araya gelen bilgiler ile trafik bilgisi, yol ihtarları, rotadaki hava vaziyet bilgileri gibi bilgiler anlık olarak uygulamalar üzerinden kullanıcılarla paylaşılacak.

Vasıtalara Kara Kutu

Vasıtalara uçaklardaki kara koliye bir yapının takılması gerekli hale getirilecek. Bu sayede mümkün kazalara daha süratli müdahale edilebilecek. Bu kara kolinin muhtemelen yeni alınacak taşıtlarda muhtelif güvenlik teknolojileri ile donatılması bir lüzumluluk haline getirilecek.

Ayrıca Bkz.Samsung Galaxy S9 arayüzü Galaxy Ai UX ismini alacak 

Toplu Taşımada Uslu Kart Sistemi

Her belediyenin kendi kart sistemini kullanarak toplu taşıma hizmeti sunmasının da önüne geçilecek. Milli tek bir ödeme sistemi ile gidilen her kentte toplu taşıma hizmetinden aynı kart aracılığı ile yararlanılabilecek. Bu sayede İstanbul’da kullandığınız karttan Antalya’ya tatile gittiğinizde de yararlanabileceksiniz.

Uslu Trafik Lambaları

Bazı kentlerde hudutlu bölgelerde uygulanmaya zati başlanan uslu kavşaklar ve sinyalizasyon teknolojileri ülke genelinde yaygınlaştırılmaya çalışılacak. Işıklar, trafiğin yoğunluğuna göre frekansları otomatik ayarlayacak ve yönetimi basitleştirecek.