Türkiye’de üretilen elektrikli arabaların ÖTV’si iade edilecek

Türkiye’de üretilen elektrikli arabaların ÖTV’si iade edilecek

Türkiye’de üretilen elektrikli otomobillerin ÖTV’si iade edilecek Bütün Ebatta Gör

Toplam 32 maddeden oluşan yeni torba yasa öneriyi Türkiye Büyük Millet Meclisine sunuldu. Dün gündeme gelen yurt dışı çıkış harcı zammı ve IMEI’si kopyalanmış telefonun kapanması önerilerinin ayrıntıları muhakkak olurken, elektrikli arabalara ödenti takviyeyi maddesi de yasa öneriyi içerisinde bulunuyor.

Yerli yapım elektrikli arabalara dayanak

Elektrikli arabalardan yüzde 3 ile 15 arasında ÖTV alınıyor. Motor eforu 85 kW’ın altında olan arabalardan yüzde 3, 25-120 kW arasında motor eforuna sahip arabalardan yüzde 7, 120 kW’ın üzerinde olanlardan ise yüzde 15 ÖTV alınıyor.

Torba yasa ile beraber, Ar-Ge çalışmaları ve yapımı Türkiye’de yapılan elektrikli arabaların ÖTV’si üreticiye iade edilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu taşıtlardan alınan ÖTV’yi üçer aylık yarıyıllarda işletmeye ödeyecek ya da ödenti borçlarından düşecek. Bu ödenti takviyeyi 31 Aralık 2035’e kadar sürecek.

Henüz Türkiye’de yapımı yapılan elektrikli araba modeli bulunmuyor. Bir yarıyıl Fluence Z.E, Bursa’daki Renault fabrikasında üretiliyordu. Taşıt yeteri kadar alaka görmeyince yapımı durduruldu. Fiat, Bursa’daki fabrikasında elektrikli Doblo yapımı için Ar-Ge çalışmaları yapmaya başladı ve birkaç adet prototip yapımı hakikatleştirdi. 
Toyota ve Panasonic, Türkiye’de elektrikli arabaların pilini üretmek ve Ar-Ge çalışmaları yapmak için Rekabet Kurumu’ndan izin aldı. Toyota, yeni çıkaracağı modellerin yanı gizeme Mazda ve Subaru’nun bazı modellerinde de yerli piller kullanılacak. Türkiye’de ÖTV teşviği kapsamına girecek modellerin yapımı, bu markalardan gelecek gibi görünüyor. Türkiye’nin üreteceği yerli araba ise 2022 senesinde yollarda olacak.
Ayrıca Bkz. “Başkasının pasaportuna IMEI kaydoldurma devri kapandı”  

IMEI kopyalama operasyonu tamamlanacak

Yeni torba kanuna göre IMEI’si kopyalanmış telefon ve değişik makineler, 4 ay içerisinde kullanıma kapatılacak. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten evvel IMEI’si kopyalanan aygıtlara bir kereye mahsus bağışlama uygulanacak. Yurttaşlar 1 sene içerisinde 250 lira ceza ödemeleri halinde aygıtlarını kullanmaya devam edecek. Bu usulle kaydolunan telefonlar, yalnızca müracaat yapılan telefon numarası ile kullanılabilecek.

Yasa yürürlüğe girdikten sonra IMEI’si kopyalandığı tespit edilen makineler ise hiçbir biçimde kaydolunamayacak. Böylece IMEI kopyalama operasyonu tamamen ortadan kalkacak. 

IMEI’si kayıtlı olup, 7 sene süresince ağa bağlanmayan makinelerin IMEI’si kaydı düşürülecek. IMEI kaydı düşen makinelerin sahipleri, müracaat yapmaları halinde bu makinelerin IMEI’si tekerrür etkin edilecek.

Türkiye’de üretilen elektrikli otomobillerin ÖTV’si iade edilecek Bütün Ebatta Gör

Senede yüzbinlerce IMEI numarası kopyalanıyor. Yeni yasa ile beraber bu gidişatın önüne geçilecek. Yasa yürürlüğe girdikten sonra IMEI’si kopyalanan hiçbir telefon kullanılmayacak. Pasaport kaydı fiyatına da zam yapılmış ve başkasının pasaportuna kayıt operasyonunun önüne geçilmişti. Bu iki farklılık ile beraber yurttaşın Türkiye içerisinde ithalatçı veya distribütör tarafından satışı asıllaştırılan telefonlara yönelmesi, aynı zamanda ödenti kaybının önüne geçilmesi kastediliyor.

Yurt dışı çıkış harcına yüzde 233 zam

Yurt dışı çıkış harcı 15 TL’den 50 TL’ye çıkıyor. Ayrıca torba yasa ile beraber Cumhurbaşkanı’na bu ölçüyü üç katına kadar çoğaldırma yetkisi veriliyor. Şu an yürürlükte olan yasaya göre Cumurbaşkanı, yurt dışı çıkış harcını sıfırlayabiliyor fakat çoğaldırmaya yetkili değildi.

Torba yasa ile beraber 50 TL’ye çıkarılan yurt dışı çıkış harcının 15 TL’lik kısmı TOKİ’ye aktarılacak. Kalan kısım genel bütçeye ilave edilecek. Evvelki yasaya göre harcın tamamı TOKİ’ye aktarılıyordu.


Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.