Uber, Volvo’dan sürücüsüz araba filosu için 24 bin XC90 sipariş etti

Uber’in sürücüsüz araba teknolojisi mevzusunda çalışmalar yaptığını ve geçtiğimiz sene Amerika Birleşik Devletlerinde özerk taşıtlarla hizmet sınamalarına başladığını zati öğreniyoruz. Firma şimdi ise sürücüsüz araba filosunu oluşturma çalışmalarına sürat kazandırmış gidişatta. Uber, İsveçli Volvo ile sürücüsüz araba filosunu oluşturacak 24.000 adet XC90 satın almak üzere bir uyuşma imza attı.
 

Ayrıca Bkz.2018 Mercedes-Benz CLS’nin teaser görüntüleri gelmeye devam ediyor

Volvo XC90 zati Uber’in sürücüsüz test arabalarının esasını oluşturuyor. Firma test taşıtlarını kendiliğindene gidebilmesi için lüzumlu sensörler ve özerk sürüş teçhizatı ile kuvvetlendirmiş gidişatta. Uber’in elinde şu an Pittsburgh, Arizona ve San Francisco’da özerk sürüş teknolojisini test etmek için kullandığı 100 adet XC90 SUV var. Firma sipariş ettiği yeni taşıtları Volvo’dan 2019 ve 2021 seneleri arasında teslim alacak.
 

Volvo özerk sürüş mevzusunda birşey yapmayacak

Öte yandan Volvo’nun özerk sürüş tarafında hiçbir şeye değmeyeceği belirtiliyor. Uber bu arabalara kendi sensörlerini ve yazılımını entegre ederek sürücüsüz biçimde gidebilmelerini sağlayacak. Firmanın Volvo’dan satın alacağı yeni XC90’lar, özerk sürüş becerileri mevzusunda mevcut test arabalarına mukayeseyle daha gelişmiş olacak. Bu vasıtalarda güvenliği çoğaldırmak için aşırıdan sistemlere yer verileceği gelen haberler arasında.