Volkswagen kararını verdi: Fabrikayı Türkiye’ye kuruyor

Volkswagen kararını verdi: Fabrikayı Türkiye'ye kuruyor

Volkswagen kararını verdi: Fabrikayı Türkiye'ye kuruyor Bütün Ebatta Gör

Alman otomotiv devi Volkswagen, yeni fabrikasını kuracağı ülkeyi sonunda seçti. Fabrika yatırımı için aylardır Türkiye ve Bulgaristan arasında gidip gelen Volkswagen, seçimini Türkiye’den yana kullandı.

Volkswagen’in Türkiye’de fabrika açma kararı, Alman araba gazetesi Automobilwoche’de yer buldu. Mevzubahisi haberde, kararın Türkiye lehine verilmesinde iki ehemmiyetli unsur bulunduğu belirtildi.

Türkiye kararında iki ehemmiyetli faktör

Tesirli olan unsurlardan bir tanesi Volkswagen CEO’su Herbert Diess’in oyunu Türkiye’den yana kullanmış olması. Bir öbürü de işletmenin %17’sini elinde bulunduran Katar’ın ülkemiz ile yakın ilişkiler içerisinde olması.

Ayrıca Bkz. “Avrupa’da satılacak ilk Çinli elektrikli taşıt, reklam için 14 bin kilometre yol kat edecek”

Skoda Karoq ve Seat Ateca başta olmak üzere grup bünyesindeki pek çok taşıtın imal yeri olacağı söylenen fabrikanın İzmir yakınlarında kurulacağı söyleniyor. 1.3 milyar euro yatırımla yaşam bulacak fabrika takribî 5 bin şahsa istihdam sağlayacak. Türkiye’deki Volkswagen fabrikasının 2022 senesinde faaliyete geçmesi bekleniyor.

Doğuş Otomotiv payları yükseldi 

Volkswagen’in dün hakikatleştirdiği heyet buluşmasında alınan Türkiye kararının bugün öğleden sonra fotoğrafı olarak söylenmesi bekleniyor. Automobilwoche’deki haberin ardından Doğuş Otomotiv paylarında %11’e kadar yükseliş kollandı.

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.