Volkswagen’da metamorfoz rüzgarları: Dizel odaklı yaklaşım yerini elektriğe vazgeçiyor

2011 Jetta Hybrid

Kaliforniya’nın Palo Alto bölgesinde bir Elektronik Araştırma Merkezi bulunan Volkswagen, altıncı nesil Jetta modeliyle, dizel motor teknolojilerinden elektrikli vasıtalara geçişin başlangıcını yapmayı tasarlıyor. Amerika pazarı için ilk hibrit arabasını bu senenin sonuna doğru satışa sunacak olan Volkswagen’de tepe idareyicisi Martin Winterkorn mevzuyla alakalı söylemesinde, “araba dünyasındaki elektrik mutasyonunda Volkswagen’in anahtar rol oynayacağına can-ı gönülden inanıyorum” dedi.

Audi E-Tron

Volkswagen’deki metamorfoz rüzgarlarının ilk yansımalarını çok emelli spor arazi vasıtayı Touareg ve ülkemizde de beğenilen bir sedan olan Jetta’da göreceğiz. Tesla Motors ile iş birliğine giderek RAV4 modelinin elektrik versiyonunu hazırlayan Toyota, geçtiğimiz günlerde seçenek teknolojilerle donattığı Focus modelini Amerika başkanı Barack. H. Obama’ya sınattıran Ford ve hidrojen de dahil olmak üzere değişik yakıt alternatifleri üzerinde çalışan BMW gibi eforlu rakiplerine karşı Volkswagen, kızgın bir gelişim amaçlıyor.

Porsche 918 Spyder

Önümüzdeki sene, Golf modelinin elektrikli yeni bir versiyonunu test etmeyi tasarlayan Volkswagen, 2013 senesinde Golf ve Passat’ın hibrit versiyonlarını satışa sunacak. Yukarıyada da belirttiğimiz gibi dünyanın en büyük araba gruplarından biri olan Volkswagen’in çatısı altında çok rakamda marka bulunuyor ve şirketin aldığı metamorfoz kararı, bu markaların geleceği için de ehemmiyetli rol oynuyor. Misalin Audi, elektrikli süper-spor yol arabayı e-tron, Porsche ise hibrit Cayenne ve 918 Spyder modellerini hazırlıyor.

Volkswagen E-Up!

Arazi vasıtalarında, safkan sporcularında ve lüks sedanlarında yeni motor teknolojilerini kullanmayı tasarlayan Volkswagen, yüksek yararlılık sunan küçük kent arabaları için de çalışmalarını sürdürüyor. Gordon Murray’ın yenilikçi T-19’una karşı Volkswagen, elektrikli kent arabayı E-Up! ile iddialı olmayı amaçlıyor. Volkswagen’dan yapılan söylemeye göre tek şarj ile 93 mil gidebilen E-Up!, 40 mil gidebilen 2011 model Chevy Volt’a mukayeseyle ehemmiyetli bir avantaj sağlıyor.

Volkswagen Touareg Hybrid

Volkswagen tepe idareyicisi Winkerton, “…Bizim alıcılarımız, bazı şeylerden fedakarlık etmeye razı olmaz, mevcut Golf modelindeki yüksek standardı, elektrikli Golf’te de bekleyeceklerdir…” dedi. Alman araba üreticisi, ortaya koyduğu gayeler yönünde, Tennessee’nin Chattanooga bölgesinde 1 milyar dolarlık yatırımla yeni bir yapım üssü açmaya hazırlanıyor. Şirketin yeni fabrikası, 1988 senesinde kapatılan Pennsylvania fabrikasından bu yana, Volkswagen’in Amerika’daki ilk araba yapım kuruluşu olacak.

Süper spor araba üreticisi Lamborghini de daha “yeşil” arkadaşı olacak

1970 senesinde 570.000 vasıta satarak o yarıyılda Amerika’daki en popüler yabancı araba markası olmayı muvaffak olan Volkswagen, devam eden süreçte pozisyon kaybetmeye başlamış ve bu şanını kademeli olarak Toyota ve Hyundai gibi Uzakdoğulu üreticilere kaptırmıştı. 2018 senesine kadar sanayinin doruğuna yerleşmeyi amaçlayan Volkswagen, bu gayeleri yönünde Amerika’daki araba satışlarını mevcut sayılara göre iki kat çoğaldırmayı ve 800.000 VW ile 200.000 Audi markalı vasıta satmayı amaçlıyor.