Volkswagen’den 482km erimli elektrikli taşıt: 2020’de piyasaya çıkıyor!

2025 senesine kadar 15 adet tamamen elektrikli taşıt modelini piyasaya sürme tasarıyı bulunan Volkswagen, bu tasarının ilk ayağı olarak I.D. Crozz konsepti tabanlı bir model piyasaya sürecek.
 
Ayrıca Bkz.İkinci jenerasyon Toyota Safety Sense yeni özelliklerle geliyor
Sahip olduğu 83-kWh kapasiteli pil ile 320 km erim sunan taşıt yalvarırsa 482 kilometre erime yükseltilebiliyor. Önde 101 at efor üreten bir elektrik motoru yer alan taşıtın arka dingilinde ise 201 atlık bir başka elektrik motoru bulunuyor. İkisi beraber kullanıldığında toplamda 302 at efor üreten araba, pilden tasarruf etmek ismine öndeki motoru kapatıp, yol alevlen gerektiren anlarda otomatik olarak tekerrür faal hale getirebiliyor.
 
Volkswagen’in Kaptan sürücüsüz taşıt sistemi ile özerk sürüş marifetine sahip olan I.D. Crozz konsepti, sistemin 2025 senesinden evvel piyasada olamayacağı sebebiyle son versiyonda bu özelliklere sahip olmayacak. Ancak yeniden de konseptteki bazı teknolojileri alması beklenen taşıtta, çoğaldırılmış hakikatliğe sahip baş üstü gösterge ve kameralı geri görüş aynası gibi özelliklerin yer alması bekleniyor. Volkswagen’in sürücüye müteveccih takviye sistemlerinden adaptif sürat statikleyici, âmâ nokta ikazı ve şeritte yakalama dayanakçısı gibi sistemlerin de I.D. Crozz’da yer alması oldukça mümkün.
 
2020 senesinde piyasaya çıkması beklenen I.D. Crozz’un ardından Volkswagen’in 2022 senesinde efsanevi Microbus modelinin elektrikli olarak dönüşünü simgeleyen I.D. Buzz‘un seri imal versiyonunu piyasaya sürmesi bekleniyor.