Volvo V60 Plug-in Hybrid güvenlikten pekiyi aldı

Yeni Volvo V60 Plug-in Hybrid, bir plug-in hybrid için verilen şimdiye kadarki azami puanı elde etti.

 

64 kilometre/s süratle önden çarpışmayı da kapsayan yeni testte kazanılan beş yıldız, V60 Plug-in Hybrid’in standart V60 ile aynı güvenlik seviyesine sahip olduğunu gösteriyor. 
Volvo Car Corporation’ın Güvenlik Stratejisi ve Lüzumlarından Sorumlu Kıdemli Müdürü Jan Ivarsson, “Biz tüm mahsullerimiz için aynı yüksek standartları uyguluyoruz. Euro NCAP skoru, maharetli V60 Plug-in Hybrid’in standart arabayla aynı üstün güvenlik seviyesine sahip olduğunun delili,” diyor. 
Avrupa çarpışma güvenliği enstitüsü Euro NCAP, test edilen her araba modeli için genel bir değerlendirme sunuyor. Ayrı testler, genel bir değerlendirme elde etmek için kullanılan dört alt kategoride yürütülüyor. Testler ve neticeleriyle alakalı ayrıntılı bilgiye ulaşmak için: www.euroncap.com 
Eşsiz güvenlik yaklaşımı 
Batarya ekibinin entegrasyonu ve bataryaların yarattığı ilave ağırlık, V60 Plug-in Hybrid’in geliştirilmesi esnasında eşsiz bir güvenlik yaklaşımı gerektirdi. Yüksek bir güvenlik seviyesi sağlamaya takviyeci olacak hakimiyetli bir deformasyona imkân tanımak için ana yapı değiştirilip, kuvvetlendirildi. V60 Plug-in Hybrid’in içindeki batarya ekibi kapsül halinde valiz tabanının altına yerleştirildi. 
Jan Ivarsson; “Plug-in Hybrid, geliştirme evresinde, tıpkı öbür tüm yeni arabalarımız gibi kapsamlı bir testprogramına maruz kaldı,” diyor. “Bu program, önden çarpma ve batarya teknolojisinin de katı güvenlik ihtiyaçlarımızı karşıladığını doğrulamak için yandan ve arkadan çarpma gibi değişik yük gidişatlarını içeren bütün ölçekli çarpışma testlerini kapsıyor. V60 Plug-in Hybrid, aynı zamanda Kentte Güvenlik, Bütün Otomatik Frenli Çarpışma İhtar Sistemi ve Yaya İdrak Etme Sistemi gibi tüm eşsiz Volvo faal güvenlik işlevlerini de sunuyor. 
Evvelden tükendi 
Yeni V60 Plug-in Hybrid’in imali çoğalıyor ve ilk 1000 ‘Pure Limited’ araba henüz Volvo yetkili satıcılarına dahi varmadan satılmış vaziyette. 2013 model seneyi için üretilen bu ilk arabalardan sonra, Plug-in Hybrid’in imali 2014 model seneyi için 4000-6000 arabaya yükselecek ve gelecek senenin yapım bantları hâlihazırda doluyor. 
Volvo V60 Plug-in Hybrid, Volvo Car Group ve İsveçli elektrik tedarikçisi Vattenfall arasındaki yakın işbirliğinin birleşimi. İki işletme, geliştirme projesini ortaklaşa finanse ediyor. 
Üç araba bir arada 
V60 Plug-in Hybrid sürücülerinin, arabanın üç değişik sürüş modunu kullanırken sürüşlerinden hiçbir taviz vermeleri gerekmiyor: Pure, Hybrid ve Power. Hybrid modunda NEDC sürüş döngüsü yakıt tüketimi yalnızca 1.8 lt/100 kilometre 48 g/kilometre CO2. 
Ayrıca sürücü, sıfır egzoz emisyonuyla, elektrik enerjisini kullanarak 50 kmye kadar erişen bir erime sahip olabiliyor. İstenildiği takdirde 215+70 at eforu, 440+200 Nm tork ve 0-100 kilometre/s’ye 6.1 saniyede süratlenme sağlayan bir performans arabayı yaratmak için dizel motorla elektrikli motorun ortak kapasitesini sarihe çıkarabiliyor.