Volvo XC40’ın elektrikli versiyonu 408 at eforla geldi

Bulgaristan, Volkswagen'e sunduğu teşviki ikiye katladı

Volvo XC40'ın elektrikli versiyonu 408 beygir güçle geldi Bütün Ebatta Gör

Volvo XC40 modelinin tamamen elektrikli versiyonu fotoğrafı olarak tanıtıldı. Volvo XC40 Recharge adıyla tanıtılan crossover, hem markanın ilk elektrikli seri imal modeli olması hem de Android tabanlı multimedya sistemiyle donatılması bakımından Volvo için büyük ehemmiyet taşıyor.

Yeni Volvo XC40 Recharge’ın ön ve arka ekseninde birer elektrik motoru bulunuyor. Toplamda 408 at efor ve 660 Nm tork üreten bu sistem reelinde kulağa oldukça tanıdık geliyor zira Tesla Model 3’e rakip olmaya hazırlanan Polestar 2 modeli de aynı efor ve tork bedellerine sahip.

Değişik olan taraf ise vasıtaların erimi. Polestar 2’de 500 kilometre olan sürüş erimi Volvo XC40 Recharge’da WLTP ölçümlerine göre 400 km. Bu erim, elektrikli crossover’ın tabanına yerleştirilen 78 kWh’lık lityum iyon pilden sağlanıyor. 150 kW süratli şarj yardımı ile pilin 40 dakikada yüzde 80 doluma ulaştığı belirtiliyor.

Ayrıca Bkz. “2020 Toyota Yaris, yeni altyapısı ve teknolojileriyle tanıtıldı”

Tasarım

Elektrikli Volvo XC40, içten yanmalı motorlu kardeşinden tasarım olarak çok da değişik değil. Ön ızgaranın yerini gövde renginde bir oturumun almış olması, sol arka tekerlek üzerindeki şarj girişi, yeni tasarım 19-20 inçlik jantlar ve gövde renklerine ilave edilen “Sage Green” adlı yeşil renk alternatifi ilk gözümüze çarpan ayrıntılar.

Volvo XC40'ın elektrikli versiyonu 408 beygir güçle geldi Bütün Ebatta Gör

Ayrıca elektrikli crossover’ın tabandaki pil sebebiyle yere daha yakın olduğunu söyleyebiliriz. Vasıtanın valiz hacmi de içten yanmalı motorlu versiyona göre azıcık küçülmüş. Fakat bu sarihi kapatmak için ön kaputun altındaki motordan boşalan yere 30 litrelik bir depolama alanı yerleştirilmiş.

Android Automotive OS

Elektrikli Volvo XC40’ın kabin tarafında da pek bir metamorfoz yaşanmamış. Buradaki en ehemmiyetli fark, vasıtanın Android Automotive OS ismi verilen multimedya sistemiyle donatılmış olması. Uslu telefon tecrübesini vasıta içerisine taşımayı amaçlayan bu sistem sayesinde Google Assistant, Google Maps ve Google Play Store gibi ehemmiyetli özellikler vasıtanın multimedya sistemi ile entegre olacak. Kablosuz yazılım ve işletim sistemi aktüellemeleri alarak devamlı geliştirilmesi tasarlanan multimedya sistemi, Volvo On Call sistemiyle de geçim içinde çalışacak.

Yeni Volvo XC40 Recharge’ın Almanya’da 58 bin euro etrafında bir başlangıç maliyetine sahip olması bekleniyor. Benzinli XC40’ın Almanya’daki başlangıç maliyeti ise 32 bin 450 euro. Volvo XC40’ın Türkiye maliyetleri 163 atlık benzin-otomatik alternatifi ile 283 bin 782 TL’den başlıyor.

Foto Galeri | 32 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.