Volvo’nun elektrikli ve özerk sürükleyicisi İsveç’te vazifeye başladı

Volvo'nun elektrikli ve özerk sürükleyicisi İsveç'te vazifeye başladı

Volvo'nun elektrikli ve otonom çekicisi İsveç'te göreve başladı Bütün Ebatta Gör

Dünyanın önde gelen kamyon üreticilerinden Volvo, bundan takribî bir sene evvel Vera ismini verdiği elektrikli, bağlı ve özerk taşıtını duyurmuştu. Volvo Vera’nın İsveç’in Göteborg kentinde vazifeye başladığı bildirildi.

Volvo Trucks, özerk taşıtı Vera’nın asıl dünya şartlarında neler yapabileceğini ispatlamak için beynelmilel nakliye ve lojistik firmayı DFDS ile uyuşmuş. Volvo Vera, bir lojistik merkezi ve liman arasında DFDS’nin konteynerlarını taşımak için kullanılıyor. Özerk taşıt, transfer için tanımlanan rotanın bazı kısımlarında ulusa sarih yollardan dahi geçiyor.

Ayrıca Bkz. “Volkswagen ve Ford, özerk taşıt teknolojisi mevzusunda uyuşma yapmak üzere”

Hedef, Vera’lardan oluşan bir özerk lojistik filosu oluşturmak

Volvo’nun uzun vadedeki maksadı bir çok Vera’dan oluşan bir filo oluşturmak. Birbiriyle irtibat kurabilen bu taşıtlar maksimum 40 kilometre/s süratle ilerleyecek ve bir hakimiyet kulesinden takip edilecek. Böylece, özellikle büyük lojistik merkezlerinde ve limanlarda daha yararlı, elastik ve sürdürülebilir bir sistem kurulmuş olacak.

Volvo'nun elektrikli ve otonom çekicisi İsveç'te göreve başladı Bütün Ebatta Gör

Üzerinde sürücü kabini dahi bulunmayan elektrikli ve özerk Volvo Vera’da 185 kW’lık elektrik motoru, 100 ve 300 kWh kapasitede lityum iyon pil bulunuyor. Bu da Vera’nın 300 kilometre ortamında bir erim sunmasına olanak veriyor. Tüm standart dorselere bağlanabilen Vera, bir spor araba gibi görünmesine karşın 32 tona kadar yük sürükleyebiliyor.

Volvo Vera, bulut teknolojisi üzerinden erişim hakimiyet merkezine bağlanabiliyor. Bu sayede taşıta gerektiğinde müdahale edilebilmesinin yanı gizeme, yoldaki pozisyonu, yük içeriği, servis lüzumları ve öbür parametreler de basitlikle takip edilebiliyor. Volvo Vera’yı vazife başındayken gösteren videoyu alttan izleyebilirsiniz:

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.