VW Grubu elektrikli vasıtalar ve özerk teknolojisi için 34 milyar euro tüketecek

Yaşanan dizel skandalı sonrası yatırımlarının büyük çoğunluğunu elektrikli vasıtalar doğrultusunda yapmaya başlayan Volkswagen, özerk sürüş alanında da laf sahibi olmaya çabalıyor. Alman işletme dün yaptığı ilan ile elektrikli vasıtalar ve özerk sürüş teknolojisi ile alakalı tasarılarının detaylarına söyledi.
 
Şu andan itibaren 2022 senesine kadar elektrikli ve özerk taşıtların geliştirilmesine 34 milyar euro yatırım yapacağını duyuran VW, yeni mobilite hizmetlerine de yatırım yapacak. Bu tüketilecek olan paranın büyük çoğunluğunun VW Grubundaki taşıtların elektriklendirilmesi ve hibrite geçişi için tüketilmesi tasarlanırken, fabrikalar da bu kapsamda geliştirilecek.
 
Ayrıca Bkz.Honda’nın uslu vasıtaları 5G üzerinden irtibat kuracak
Bu taktiğin bir parçası da VW’nin bir hayli yapım kuruluşunun yenilenmesi ve işgücünün çoğunun yine eğitimi anlamına geliyor. 2018 senesine kadar strateji kapsamında 3 ehemmiyetli amaç tanımlayan VW; bu bağlamda Zwickau fabrikasını tamamen elektrikliye ayıracak, 2018 sonundan itibaren tüm Passat ailesini Emden kuruluşlarında toplayacak ve gelecek jenerasyon ile beraber Golf ailesi Wolfsburg’da birleşecek.
 
Sorgulama Heyeti buluşmasında konuşan VW CEO’su Matthias Müller “Şu anda tasarılama safhasının onaylanmasıyla Volkswagen’i elektrikli erişimde 2025 senesine kadar dünyanın en büyük oyuncusu yapmanın esasını atıyoruz” biçiminde konuşurken, yaptıkları muhtelif ehemmiyetli yatırımlarla arabayı yine keşfettiklerini söylüyor.