Yeni bir devir başlıyor, 2019’da direksiyonsuz, pedalsız arabalar

Yeni bir devir başlıyor, 2019'da direksiyonsuz, pedalsız arabalar

 

General Motors, 2019 seneyi için arabalara bakışımızı değiştirecek coşku verici bir saldırı hazırlığında. Şayet Amerika Birleşik Devletleri Eriştirme Bakanlığı işletmenin yeni güvenlik bildirgesini onaylarsa firma, gaz veya fren pedalı, direksiyonu olmayan, sürücüye ufalamış bir alanı bulunmayan her iki oturma koltuğu alanı da simetrik bir modeli harcayıcılarla buluşturacak.

Seviye 4 özerk özelliklere sahip olacağı belirtilen taşıt, Chevy Bolt’un tamamen sürücüsüz bir biçimde kullanılabilir versiyonu olacak. Cruise AV adlı versiyon için GM, imale hazır ilk sürücüsüz, direksiyonsuz, pedalsız veya manuel hakimiyet taşıtları bulunmayan taşıt ifadesini kullanıyor.

Ayrıca Bkz.Intel’in yüzde 10’u aşmadığını iddia ettiği performans kaybı reelde ne kadar? 

Chevy Bolt modelinin özerk özelliklerinden çok değişik olduğu belirtilen taşıtın kapıları dahi otomatik açılıyor olsa da GM’in yeni modeli Amerika Birleşik Devletleri’de motorlu araçlar için tanımlanmış güvenlik standartlarının hayli dışında kalıyor. Bu sebeple de ya motorlu taşıt standartlarında bir ekip farklılıklar yapılacak ya da GM’in bir modeli için bir ödün yapılacak. Ödün mevzubahisi olduğunda da senelik maksimum 2500 vasıtayı içeren bir ödün kararı alınabiliyormuş. Bu sebeple de GM Başkanı Dan Ammann, bir ayrıcalıktan ziyade standartlara değişik bir durum kazandırılmasına dikkat sürüklüyor.

Başkalaşıma şahitlik ediyoruz

Daha evvel de değişik araba üreticileri, taşıtlardaki özerk özellikler için federal güvenlik standartlarında farklılık temennilerini dile getirmişti ancak General Motors kadar kararlı bir adım atılmamıştı. Ford, Mercedes, Waymo gibi markaların özerk taşıtlar mevzusundaki gelecek tasarılarında direksiyon simidini tamamen ortadan kaldırmak olduğunu eskiki söylemlerden anımsıyoruz.

Direksiyon simidi, pedalları olmayan dahası sürücü için ufalamış bir alanı olmayan taşıtlar hepimiz için azıcık esrarengiz gibi gelse de hakikatinde günün sonunda özerk özellikler ile işin gittiği yer alt yukarıya emin. Nasıl ki ilk motorlu taşıtlar ortaya çıkmaya başladığında at otomobillerinetasarımlar üzerinden yürünmüş ise bugün de gelecekte özerk vasıtaların gelebileceği noktayı hayal eforumuz tanımlayacak. Tekere bağlı elektrik motorları, bataryalar gibi yeni yapıların kullanılmasıyla uzun bir buruna lüzum dinlemeyecek vasıtaların yapısal olarak çok başka bir forma girmesi kaçınılmaz görünüyor.