Yeni Ford Ranger ve Ranger Raptor çok yakında Türkiye’de

Yeni Ford Ranger ve Ranger Raptor çok yakında Türkiye'de

Yeni Ford Ranger ve Ranger Raptor çok yakında Türkiye'de Bütün Ebatta Gör

Hafif makyajlı gövdesi, yenilenen motor ve teknolojileriyle bu senenin başında tanıtılan Ford Ranger Türkiye’de satışa sunuluyor. 4×2 ve 4×4 alternatiflerinin yanı gizeme manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri de bulunan yeni Ford Ranger maliyeti 200 bin 900 TL’den başlıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’li üretici ayrıca pick-up pazarındaki en yeni azası Ford Ranger Raptoru da Türkiye’de satışa sunacak. Efsanevi F150’den esin alarak geliştirilen ve ‘hakikat bir offroad pickup’ı’ olarak lanse edilen Ford Ranger Raptor, Ekim ayında Türkiye pazarına giriş yapacak. Ford Ranger Raptor’un Türkiye maliyeti ise henüz belirli değil.

Dizel-otomatik kombinasyonu ile %24 yakıt tasarrufu

Makyajlı Ford Ranger, yeni 2.0 litre EcoBlue turbo dizel motoru ile yüzde 24’e varan yakıt faydalılığı sunuyor. Giriş seviyesinde 170 at efor ve 420 Nm tork üreten motor 100 km’de 8,3 litre yakıt harcıyor. Aynı motorun 213 at efor ve 500 Nm tork üreten bi-turbo versiyonu da 9,2 litre yakıt tüketimine sahip. Bu sınıfta bir ilk olan 10 ileri alternatifine de sahip Ford Ranger, XLT ve Wildtrack teçhizat kutuları ile alıcılara sunuluyor.

Yeni Ford Ranger ve Ranger Raptor çok yakında Türkiye'de Bütün Ebatta Gör

Makyajlı Ford Ranger’da yaya idrak etme özelliğine sahip çarpışma temkine sistemi ve uslu sürat limiti özellikleri standart olarak sunuluyor. Bunun yanı gizeme taşıtta Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma, Etkin Park Dayanakçısı, Trafik İşareti İdrak Etme, Yıkılma Temkine, Römork Salınım Hakimiyeti, Şerit Takip İhtarı gibi teknolojiler de mevcut. Makyajlı Ford Ranger’ın kabin kısmında da 8 inçlik dokunmatik ekrana sahip, Apple CarPlay ve Android Auto takviyeli SYNC 3 bilgi-cümbüş sistemine yer veriliyor.

Ayrıca Bkz. “Ortadan motorlu yeni Corvette Stingray tanıtıldı”

Ford Ranger Raptor Ekim’de geliyor

Ekim ayında Türkiye pazarına giriş yapacak yeni Ford Ranger Raptor’da ise Ranger Wildtrack modelinde kullanılan bi-turbo 2.0 litre EcoBlue motor vazife yapıyor. Mevzubahisi versiyonda alt devirlerde yüksek tork imali için her iki turbo da çalışıyor. Üst devirlerde ise minik turbo devreden çıkarken büyük turbo yüksek efor imali için çalışmaya devam ediyor. 213 at efor ve 500 Nm tork üreten motor, eforunu 10 ileri otomatik şanzımanla tekerleklere iletiyor. Bu kombiyasyonla beraber yeni Ford Ranger Raptor 10 km’de 8,9 litre yakıt harcıyor.

Yeni Ranger Raptor, çeki demirine bağlı olarak 2.500 kilogram ile 4.635 kilogram arasında römork sürükleme kapasitesine ve 1.560 mm ile 1.575 mm boyutlarında kargo alanına sahip. 850 mm ile sınıfının en iyi su geçiş derinliğine sahip olduğu söylenen Ranger Raptor, olası olan en iyi performansı sunmak için Baja, Spor, Çim, Çakıl, Kar, Balçık, Kum, Kaya ve Bayağı gibi değişik sürüş modları ve Arazi İdare Sistemiyle donatılmış. Yıkılma Temkine İşlevi, Elektronik Stabilite Hakimiyeti, Yokuş Kalkış Dayanağı, Meyil İniş Hakimiyeti ve Yük Uyarlama Hakimiyeti de sürüş güvenliğini çoğaldıran özelliklerden.

Foto Galeri | 22 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.