Yeni McLaren GT tanıtıldı: 612 atlık çağdaş bir Grand Tourer

Yeni McLaren GT tanıtıldı: 612 atlık çağdaş bir Grand Tourer

Yeni McLaren GT tanıtıldı: 612 beygirlik modern bir Grand Tourer Bütün Ebatta Gör

McLaren, Track25 ismini verdiği iş tasarıyı kapsamına giren dördüncü yeni modelini tanıttı. Bugün örtüsü kaldırılan yeni McLaren GT’nin başlangıç maliyeti 210 bin dolar olarak tanımlandı. McLaren GT’nin teslimatlarına 2019’un sonunda başlanacağı bildirildi.

Çağdaş bir Grand Tourer 

Akıcı çizgileri ve adaleli yapısıyla çağdaş bir Grand Tourer olduğunu gösteren yeni McLaren GT’nin uzunluğu neredeyse 4.7 metre. Bu da taşıtın öbür McLaren imzalı spor ve süper arabalardan daha uzun olduğu anlamına geliyor. Spor bir uzun yol arabayı olarak lanse edilen McLaren GT’nin yanaşma açısı 10 derece, yerden yüksekliği de 110 mm olarak ölçülüyor. Lift modu devreye girdiğinde bu bedeller sırasıyla 13 derece ve 130 mm oluyor. Söz mevzusu yüksekliğin sedan modellere denk olduğunun altını çizen McLaren, bu sayede GT’nin kent içi trafikte de son derece kullanışlı olduğunu iddia ediyor.

Yeni McLaren GT tanıtıldı: 612 beygirlik modern bir Grand Tourer Bütün Ebatta Gör

Efor/ağırlık oranı ton başına 399 at

McLaren modelleri arasında en geniş iç mekan hacmine sahip olduğu söylenen GT’nin arka kısmındaki valizi 420 litre depolama hacmine sahip. Buna ek olarak ön kaputun altında da 150 litrelik bir alan mevcut. Böylece toplamda 570 litrelik oldukça cömert bir valiz hacmi ortaya çıkıyor. Bunun da MonoCell II-T ismi verilen monokok, karbon fiber yapı sayesinde muvaffak olunduğu ifade ediliyor. Bunun yanı gizeme sadece 1,530 kg ağırlığa sahip olan McLaren GT’nin en yakın rakibinden 130 kilogram daha hafif olduğu söyleniyor. Taşıtın efor/ağırlık oranı da ton başına 399 at.

Ayrıca Bkz. “2020 Volkswagen Golf’ün kokpitinden ilk fotoğrafı görüntü geldi”

McLaren GT’nin süper araba ruhunu kaybetmeyen, fakat konforu da elden vazgeçmeyen kabininde elektrikli ayarlanabilir ve ısıtmalı koltuklara yer verilmiş. 12 hoparlörlü Bowers & Wilkins ses sistemine yer verilen GT’de, HERE navigasyon ve reel zamanlı trafik bilgisi özelliğine sahip 7 inç bilgi-cümbüş sistemi kullanılmış. Sürücü ve yolcu için bağımsız ayarlamalar sunan çift bölgeli otomatik klimanın da bulunduğu taşıtta, uçak göstergelerindeki grafikleri hatırladığı söylenen 12.3 inç TFT gösterge ekranı bulunuyor. Elektrokrom sırça tavan gibi teçhizatlar da yeni McLaren GT’yi özel kılan ayrıntılar arasında.

Yeni McLaren GT tanıtıldı: 612 beygirlik modern bir Grand Tourer Bütün Ebatta Gör

Süspansiyon ayarları 2 milisaniyede değişebiliyor 

Yeni McLaren GT’nin kaputu altında çift turbo V8 birim bulunuyor. 612 at efor ve 630 Nm tork üreten bu motor, 7 ileri SSG şanzımanla beraber misyon yapıyor. Launch Control özelliği etkin olduğunda McLaren GT’nin 0-100 kilometre/s süratlenmesi 3.1 saniye, 0-200 kilometre/s süratlenmesi ise 9 saniye sürüyor. Taşıtın azami sürati de 326 kilometre/s olarak ölçülüyor. Yeni GT’nin süspansiyon, direksiyon ve fren sisteminin reel bir Grand Tourer tecrübeyi yaşatacak biçimde optimize edildiği söyleniyor. 720S modelinde de bulunan süspansiyon sistemi, yolun ilerisini okuyarak süspansiyon ayarlarını yalnızca 2 milisaniyede değiştirebiliyor. Özel P ZERO lastikler, 20/21 inç ön/arka alaşım jantlar, Comfort/Sport/Track modları ve hidrolik amortisörler de McLaren GT’nin özellikleri arasında.

Foto Galeri | 24 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.