Yeni yasa ile elektrikli taşıtlara suni motor sesi ilave edilecek

Yeni yasa ile elektrikli taşıtlara suni motor sesi ilave edilecek

Yeni yasa ile elektrikli araçlara yapay motor sesi eklenecek Bütün Ebatta Gör

Elektrikli taşıtların KONUT sahip olduğu motorlar, özellikle düşük süratlerde suskuna yakın bir şekilde çalışıyor. Yayaların yoğun olduğu bölgelerde düşük süratte izleyen bu vasıtalar özellikle görme manililer için risk oluşturabiliyor.

Bir zamandır gündemde olan ve mevzubahisi taşıtların “sahte motor sesleri” çıkarmasına imkân tanıyan teknolojinin geliştirilmesi ve bu teknolojinin kanunlaşarak lüzumlu hale getirilmesi görüşü nihayet asıl oluyor. Bu içermede Avrupa Birliği, 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe girecek bir yasa hazırladı.

Ayrıca Bkz. “Polestar 1 neredeyse imale hazır”  

Yankı Taşıt İhtar Sistemi Acoustic Vehicle Alert System- AVAS ismi verilen usulün KONUT’lerde kullanılmasını lüzumlu hale getiren yasaya göre 20 kilometre/s veya daha düşük süratlerde ilerleyen vasıtalar, 56 desibelden az olmayacak bir şiddette ses yayacak. Yasada belirtildiği üzere vasıtanın süratlenip yavaşladığının anlaşılması ismine ise ses şiddeti hıza göre yükselip ya da eksilecek. Taşıt motorlarının çıkarabileceği sesin üst hududu ise 75 desibel olarak tanımlanmış. Bu oran petrol yakıtlı taşıtların çıkardığı vasati ses şiddetine yakın bir seviye olarak görülüyor. Yasaun dört veya daha fazla tekerleğe sahip vasıtaları içerdiğini de belirtelim.

Yeni yasa ile elektrikli araçlara yapay motor sesi eklenecek Bütün Ebatta Gör

Taşıt motorlarının ne cins sesler çıkarması gerektiği ile alakalı bir sınırlama getirmeyen yasa, yaratıcılığı KONUT üreticilerinin hayal eforuna vazgeçmiş. Alttaki videolarda da izlenebileceği üzere bazı taşıt üreticilerinden bu mevzuda değişik fikirler çoktan çıkmaya başlamış vaziyette.

Jaguar’dan uzay gemisi sesli KONUT:

 

BMW, daha ananesel bir duruş sergilemiş:

 

Ufak Nissan Leaf’deri yolcu uçağı sesi:

 
Kanunla beraber yaşama geçirilecek sistemin işe yarayıp yaramayacağını gösteren geçmiş yarıyıla ait bir bilimsel çalışma ise ne yazık ki bulunmuyor. Ancak neticelerinin bu ay sonunda yayınlanmasının beklendiği Norveç merkezli bir araştırma, AVAS sisteminin yaya güvenliğini artırıp artırmadığını ortaya çıkaracak.

https://newatlas.com/eu-konut-acoustic-noise-avas/60022/ Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.