Yerli araba için tarih verildi

Yerli araba için tarih verildi

 

Yerli arabayı üretecek konsorsiyumun aboneleri Anadolu Holding, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding çalışmalarını sürdürüyor. Ortak Teşebbüs Grubu OGG, “Türkiye’nin Arabayı” ismi altında yürütülen çalışmalar hakkında yeni söylemeler yapıldı.
 
Ayrıca Bkz.Tesla Model X Kanada’da polis vasıtayı oldu

Ortak Teşebbüs Grubu, yerli arabayla alakalı aldıkları ilk kararları duyurdu. Üç fazdan oluşacak “Türkiye’nin Arabayı” adlı proje için 15 senelik bir yatırım saldırısı yapılacak. Aynı platform üzerine heyeti üç değişik elektrikli arabadan oluşacak araba portföyü, milletin gereksinimleri göz önünde bulundurularak tanımlanacak.

 

Yerli araba ne zaman üretilecek?

Yerli arabanın prototipi 2019 senesinde sergilenecek ve tasarılara göre 2021 senesinde seri yapıma başlanacak. Üretilecek arabanın küresel pazarda çaba edebilmesi için projenin ikinci etabına geçilecek. İkinci etapta izlenecek saldırılar, yerli arabanın dünya markası olma yolunda saldırılar olacak.

 

Yerli araba nerede üretilecek?

İmal yeri ile alakalı çıkan spekülasyonlarla alakalı olarak henüz imal yerinin kararlaştırılmadığı belirtildi. İmal yerinin tanımlanması için finansal ve teknik inceleme çalışmaları sürüyor. Ortak Teşebbüs Grubu, yapılan çalışmalarla alakalı olarak bilgilendirmelerin devam edeceği ve OGG tarafından yapılan söylemelerin dışındaki söylemelerin dikkate alınmaması hususunda kamuoyunu uyardı.