Yerli araba imaline müteveccih pil yatırımı hakikatleştirilecek

Yerli araba imaline müteveccih pil yatırımı hakikatleştirilecek

Yerli otomobil üretimine yönelik batarya yatırımı gerçekleştirilecek Bütün Ebatta Gör

2019-2023 yarıyılını içeren 11. Kalkınma Tasarıyı bu hafta başında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ye sunuldu. Ekonominin her alanında başkalaşım ve mutasyonun ön görüldüğü tasarı içerisinde Türkiye’nin yerli araba imalini destekleyecek mevzular da ele alındı.

Yerli araba imaline müteveccih pil yatırımı 

11. Kalkınma Tasarıyı kapsamında, elektrikli olması tasarlanan yerli araba imaline müteveccih pil yatırımı da hakikatleştirilecek. Mevzubahisi yatırım, rekabet gücünün geliştirilmesi için yaşama geçirilecek “Otomotiv Destek Programı”nın bir parçası olacak. Program kapsamında ayrıca sensör, yakıt hücresi ve yazılım gibi alanlarda teknoloji ve yapım maharetlerinin geliştirilmesi de sağlanacak. Yerli araba projesi için teşvik mekanizması da geliştirilecek.

Ayrıca Bkz. “Mini Cooper’ın elektrikli versiyonu tanıtıldı: İşte tüm özellikleri”

Özerk taşıtların geliştirilmesine önemsenecek

Yeni teknolojiler ve değişen alıcı temennileri çerçevesinde etraf teknolojileri, iletişimli ve özerk vasıtalar, uslu hareketlik gibi kritik teknolojilerin geliştirilmesine önemsenecek. Özerk ve iletişimli taşıtların geliştirilmesi ve kullanılmasına müteveccih tertip etmeler yapılacak. Ayrıca, yurt içinde üretilen elektrikli otobüslerin, kent içi ve kent dışı taşımacılıkta kullanımının yaygınlaştırılması sağlanacak.

Yerli otomobil üretimine yönelik batarya yatırımı gerçekleştirilecek Bütün Ebatta Gör

Dijitalleşmeye ve teknolojik büyümelere geçim sağlayabilecek üstün ekipmanlı iş eforu yetiştirilecek. Otomotiv sanayisinin yoğunlaştığı Kocaeli, İstanbul, Bursa, Sakarya, Ankara, İzmir, Aksaray ve Adana’da otomotiv sanayi iş liseleri ve iş yüksek mekteplerinin açılması ve kapasitelerinin geliştirilmesi için çalışılacak.

Yeni jenerasyon taşıtlardan bilgi bir araya gelecek

Yeni jenerasyon taşıtlardan bilgi bir araya gelmesi, kullanılması ve katma kıymetli hizmetlere dönüştürülmesi mevzusunda mevzuat ve uygulamaya müteveccih bilinmezlikler giderilmesi de 11. Kalkınma Tasarıyı dahilinde ele alınan mevzular arasında.

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/elektrikli-oto-icin-pil-atagi-/1527673 Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.