Yerli arabada yeni büyümeler: 500km erim, 4 değişik model

Isuzu, BMC, Vestel, Karsan, Turkcell markalarını aynı çatı altında buluşturan yerli araba projesi ile alakalı olarak yeni büyümeler ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu mevzu hakkında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli arabaya ait olarak yaptığı söylemede proje müddetinin ilk 24 aylık diliminde firmalaşma ve prototip yapımı bitirilecek ifadesini kullanıyor.

Yerli arabanın elektrik motorlu versiyonuna ait bir sual üzerine pil ve dolum müddetinin en ehemmiyetli problem olduğunu belirten bakan, 300 – 500km erim gayesinden bahsediyor. Süratli şarj mevzusunda da ehemmiyetli çalışmalar olduğunu ifade eden bakan, Çinli işletmelerin elektrikli taşıtların pilinin yapımı ve süratli şarj istasyonları mevzusunda ortak yapım önerisinde bulunduğunu belirtiyor. Faruk Özlü, vasıta satışa çıktığında harcayıcılara seçebilecekleri dört değişik modelin olması gerektiğini ve bu biçimde de olacağına söylüyor.

Ayrıca Bkz.BMW, Mercedes, Ford ve Volkswagen’den Shell istasyonlarına süratli şarj 

Anımsanacağı üzere daha evvel Fikri Işık, yerli araba ile iligli olarak yaptığı söylemede erimi uzatılmış bir elektrikli modelden bahsetmişti. Bu modelde, benzinli jeneratör ile taşıtın bataryalarının 15 dakikada doldurulabileceği ifade edilmişti. İlk satış tarihi olarak ise 2021 seneyi amaç konulmuş.