Yerli arabanın CEO’su küresel pazarda zafer elde etmiş bir Türk olacak

Yerli arabanın CEO’su küresel pazarda zafer elde etmiş bir Türk olacak
Yerli arabayı üretecek konsorsiyumun azaları Anadolu Holding, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding ortak bir firma kuracak. Konsorsiyum azaları şuanda Ortak Teşebbüs Grubu OGG ismiyle çalışmalarını yürütülüyor. Firma kurulmadan evvel bu firmanın başına geçek CEO’nun tanımlanması gerekiyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye Büyük Millet Meclisi’deki sohbetinde yerli arabaya ait olarak, “CEO tercihi” düzeyinde olduklarını kaydoldu.
 
Ayrıca Bkz.İETT, özerk otobüs ihalesine çıkıyor

Bakan Faruk Özlü, CEO tercihi ile alakalı olarak, “Bir araştırma yaptık küresel ölçekte zaferli olabilecek bir CEO seçiyoruz. Süreç işliyor. CEO Türk olacak. Beynelmilel otomotiv piyasasında beynelmilel bir zafer elde etmiş olacak. Bir misyon almış olacak ona bakacağız. Ve öyle bir aday bulduk. Çok zaferli beynelmilel otomotiv piyasasını öğrenen etkin çalışan bir ad. Öneri götürdük kendisini kararını bekliyoruz.” dedi.

 

Mümkün adaylar: Ali Pandır, Tarık Tunalıoğlu ve Murat Günak

Akşam gazetesinin haberine göre de kendisine öneri götürülen ve karar beklenen CEO adayıyla alakalı olarak 3 ad öne çıkıyor. Türkiye’nin arabasının imalinde CEO misyonunu üstlenmesi beklenen adlar arasında Ali Pandır konuşulan adaylardan. Geçmişte Tofaş CEO’su olan Pandır, ardından Fiat İş geliştirme direktörlüğü yapmıştı. Son olarak Erdemir İdare Heyeti Başkanlığını yürütüyordu. CEO’luk için öneri götürüldüğü düşünülen değişik bir ad Tarık Tunalıoğlu. Tunalıoğlu’nun Renault Bursa Fabrika Müdürlüğü dışında beynelmilel alanda da ehemmiyetli tecrübeyi bulunuyor. Kulislerde konuşulan üçüncü ad ise şöhretli Türk tasarımcı Murat Günak. Günak’ın Tasarımını yaptığı arabalar arasında Mercedes SLK, Peugeot 206, Volkswagen Eos ve Golf GTI bulunuyor.

 

Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz günlerde yaptığı söylemede yerli arabanın ilk misalini 2019 senesinde, seri yapımını da 2021’de tamamlamış olacaklarını kaydoldu. Üretilecek arabanın küresel pazarda gayret edebilmesi için projenin ikinci etabına geçilecek. İkinci etapta izlenecek saldırılar, yerli arabanın dünya markası olma yolunda saldırılar olacak.