Yerli arabaya CEO aranıyor

Yerli arabaya CEO aranıyor
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli arabayla alakalı yeni söylemelerde bulundu. Özlü, yerli araba ile küresel bir galibiyet kastettiklerini söyledi. Yerli araba projesinin iki fazlı olarak yürütüleceğini söyleyerek kurulacak işletme için CEO arayışında olduklarını duyurdu.

 

İki fazlı olarak yürütülecek yerli araba projesinin ilk fazında teşebbüs grubundaki 5 firmanın denk hisseye sahip olduğu ortak bir işletme oluşturulacak. Bu işletmeye CEO aranıyor. Beynelmilel tecrübeyi ve galibiyeti olan bireyler inceleniyor.

 
Ayrıca Bkz.Elon Musk, Mars’a yollayacağı otomobilinin resimlerini paylaştı “Şaka değil”

4 değişik model çıkacak

Bakan Özlü , “Tek modelle değil 4 modelle piyasaya girmenin doğru olacağı söyleniyor. Buna dikkat edeceğiz. İkinci faz seri imal için imal yerinin tanımlanması, imal kuruluşlarının oluşturulması ve dağıtım ve bayi sisteminin kurulmasına içeriyor” diye konuştu.

 

Şarj istasyonları da projenin bir parçası

Elektrikli motora sahip olacak yerli araba, Türkiye’de elektrikli taşıt kullanımını yaygınlaştıracak bir ekip teşvikleri ile birlikte gelecek. Elektrik dağıtım sistemi altyapısında farklılık yapılacak. Yeni şarj istasyonlarının kurulması da çalışmanın kapsamında olacak.

 

Emel Türkiye’nin markasını oluşturmak

Bakan Özlü marka oluşturmak için 1’e 5’e tüketme yapılmasını gerektiğini vurgulayarak şunları aktardı:

“Temel mesele ticarileştirmede. ‘Bir arabanın tasarımı için 1 milyar dolar tüketiyorsanız, bunu markalaştırmak için en az 5 milyar dolar tüketmeniz gerekir’ diyen incelemeler var. Başka Bir Deyişle asgari 1’e 5. Emelimiz Türkiye’nin bir markasını oluşturmak. Nasıl Fransa deyince akla Renault, Peugeot geliyorsa; Almanya deyince akla Volkswagen, Audi geliyorsa; Türkiye deyince de akla bir araba markasının gelmesine kastediyoruz. Bu basit değil ama bunu yapacağız. Allahın İzniyle bunu muvaffak olduğumuzda, Türkiye’ye fabrika kuran Toyota gibi belki biz de Cezayir’e, Kazakistan’a, Orta Afrika’ya fabrikalar kuracağız.”