Yerli arabayı üretecek firma sonunda kuruluyor!

Yerli arabayı üretecek firma sonunda kuruluyor!

 

Geçtiğimiz günlerde Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği MÜSİAD Otomotiv Sektör Heyeti’nun Sakarya şubesinde “Otomotivde Vizyonumuz Made in Turkey” temalı bir istişare buluşması tertip edildi. Tertip Edilen buluşmaya pek çok ehemmiyetli adın yanı gizeme BMC İdare Heyeti Başkanı Ethem Sancak ve Okan Üniversitesi Enerji Sistemler Mühendisliği Kısım Başkanı Prof. Dr. Nejat Tuncay da konuşmacı olarak katıldı.

Yerli arabayı üretecek 5 firma arasında yer alan BMC’nin İdare Heyeti Başkanı Ethem Sancak, ulusal projelerle alakalı değerlendirmeleri esnasında yerli araba ile alakalı da ehemmiyetli söylemelerde bulundu.

Konuşma esnasında pek çok mevzuya değinen Sancak, yerli arabayı üretecek olan işletmenin Mart ayı bitmeden kurulacağının altını çizdi.

 
 Ayrıca Bkz.Hyundai’ın hidrojen yakıtlı özerk vasıtayı erim rekoru kırdı 
 

Firma Mart ayının sonuna doğru kurulacak 

Yerli arabanın imali için toplanan ortak teşebbüsün çalışmalarını anlatan Sancak, “Yaptığımız tasarılamaya göre Mart’ın sonuna doğru bu işi tamamen üstlenecek firma doğmuş olacak. Şu anda zati hazırlıkları 5 senelik, 10 senelik, 20 senelik tasarılamalar yapılıyor. Boş durulmuyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın büyük dayanağı var. Devletimizin büyük dayanağı var. Cumhurbaşkanımız zati duyuru etmişti, külliyede bu mevzuyla alakalı bir o da teftiş kurdu. Bizi sorguluyor zati, çok şükür her şeyi sorguladığı gibi, bizi de denetliyor. Zira bu Türkiye’nin beynelmilel alanda sancak göstermesi hareketi. Rastgele bir ticari işten öteye bir şey, bir de bu yalnızca araba yapmak işi değil. Bilgi ve teknolojileri mevzusunda bu sektörde Türkiye bu uygulamayla beraber bir iş sektörünü ulusallaştırmış olacak. Meseleyi yalnızca bir araba olarak düşünmemiz gerekli. Muhtelif ebatları var. Bir sektör insanlığın gittiği bir alan, suni akıl, teknoloji, yazılım, bunların hepsi bir araya gelecek. İşte Türkiye bu adımla buraya adım atıyor” biçiminde konuştu.

 
 
 

Millet bize aşırısını verir 

Sancak, yerli araba imalinin finansmanıyla alakalı gelen suallere ise oldukça eksantrik bir yaklaşımda bulundu. “Biz finansmandan korkmuyoruz.” biçiminde konuşmasına başlayan Sancak, “Biz bunu muntazam anlattığımız zaman bu millet bunun finansmanını üstlenir. Biz son kuruşumuza kadar vereceğiz. Paramız bittiği zaman döneceğiz, millete diyeceğiz ki, bak bu kadar para gerekli, bizim paramız bitti. Bu millet bize aşırısını verir” ifadelerini kullandı.”

Sancak, yerli arabanın Sakarya’da üretilmesi arzlarına ait de, “Bana sorarlarsa ben Sakarya’da olmasını isterim. Sakarya lehine lobi yapacağım, benim tam her şeyim Sakarya’da” diye konuştu.