Zorlu Holding elektrikli arabalar için batarya üretecek

Zorlu Holding elektrikli arabalar için batarya üretecek

 

Yerli araba projesini yaşama geçirecek 5 işletmeden biri olan Zorlu Holding, elektrikli araba pili üretmek için yenilikçi işletme ve teknolojilere yatırım yapan Çinli işletme GSR Capital ile uyuştu. 2023 senesine kadar 4.5 milyar dolarlık yatırımı kapsayan ve iki alanı içeren yeni ortaklık için ön uyuşma imza atıldı.
 

Yapılan uyuşma ile Zorlu Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Vestel ve GSR Capital işletmeyi, elektrikli arabalar ve enerji depolama bataryalarına müteveccih 25 bin megavatlık potansiyel kapasiteye sahip olması kastedilen mega pil fabrikasını %50 ortaklıkla kuracak. Çinli işletme ayrıca bun uyuşmayla beraber Zorlu Holding’in Kasım 2017’de faaliyete geçirdiği Meta Nikel’e de %50 ortak olacak.

 
Ayrıca Bkz.Mercedes, Mobil Dünya Kongresi’nde suni akıllı multimedya sistemi MBUX’u sergileyecek
 

4 bin şahsa istihdam sağlanacak 

Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül’e göre bu ortaklık uyuşması kapsamında hakikatleştirilecek yatırımlarla uzun vadede Türk ekonomisine 6 milyar dolar yüksek katma kıymetli ihracat kazancı ve 4 bin şahsa istihdam sağlanacak. Türkiye’yi batarya teknolojisi mevzusunda küresel pazarda öne çıkaracak bu proje ile 25 bin MW kapasiteli pil fabrikasında 500 bin elektrikli taşıta pil sağlanacak.

 

Uyuşma kapsamında iki grubun malzeme, mekanik ve yazılım alanlarında Çin ve Türkiye’de Ar-Ge merkezleri kurması amaçlanıyor. Bu sene içerisinde pil ambalajlama operasyonunun başlaması, 4 sene sonra da komple pil yapımına geçilmesi tasarlanıyor.