2018 Hyundai Santa Fe, yeni teknolojileriyle Cenevre’de sahne aldı

 

Güney Koreli üretici Hyundai, gerek tasarım olarak gerekse yeni teknoloji ve güvenlik teçhizatları bakımından yenilediği dördüncü jenerasyon Hyundai Santa Fe SUV modelini 88. Cenevre Araba Fuarı’nda harcayıcının alkışına sundu. İşte yeni jenerasyon Hyundai Santa Fe özellikleri:
 

Hyundai, daha minik kardeşleri olan yeni Kona ve Nexo SUV modellerinde bulunan ayrık far ve ikizkenar yamuk biçimindeki ön ızgarayı içerisinde barındıran tasarım dilini dördüncü jenerasyon Santa Fe modeline de harmanlamış. Tasarım olarak oldukça dinç ve dargın görünen vasıta, 4770mm uzunluğunda ve 1890mm genişliğindeki miktarlarıyla selefinden 70mm daha uzun ve 10mm daha geniş olarak karşımıza çıkıyor. Bu uzunluğun bir getirisi olan daha uzun dingil mesafesi de vasıtanın iç dünyasında daha rahat bir alan sağlarken, arka koltukta seyahat eden yolculara da daha geniş bir diz mesafesi yaratıyor. Ayrıca 585 litre valiz hacmine eriştiğini de söylemeden geçmeyelim.

 

3 farklı motor alternatifi

Yeni jenerasyon Hyundai Santa Fe’nin kaputunun altında ikisi bu model için yeni olmak üzere üç farklı alternatif sunuluyor. Alternatiflerin dizel kanadında 202 atlık 441Nm tork üreten 2.2 litre ve 186 at efor, 402Nm tork üreten yeni 2.0 litre CRDI dizel motor yer alıyor. Değişik yanda ise 2.0 litre turbo beslemeli benzinli motor bulunuyor. Tüm bu motor alternatiflerinde 6 ileri manuel şanzıman standart olarak kazançken, 8 ileri otomatik şanzıman da opsiyon olarak seçim listesindeki yerinde bulunuyor.

 

Yeni Santa Fe’nin dikkat sürükleyen özellikleri arasında Genesis’deri alınan HTRAC ismindeki elektronik dört tekerden çekiş sistemi bulunuyor. Birden fazla sürüş modu sağlayan bu özellik, torkun yüzde 50’sini arkaya yollayabiliyor. Tork manipülasyon yetisinin de içerisinde bulunduğu bu sistem Hyundai’ye göre vasıtanın yola tutunmasını ve hakimiyeti çoğaldırıyor.

 
 
 

Güvenlik odaklı aile vasıtayı

Bir evvelki modele göre bir adım öne çıkan teknolojilerde otomatik acil vaziyet freni ve şerit takip sistemi gibi özellikler standart olarak sunuluyor. Sürücü ihtar sistemi ve değişik güvenlik asistanı özelliklerinin de sunulduğu taşıtta, suni zihne sahip ses tasvire özelliği de bulunuyor.

 

Yeni Santa Fe’nin güvenlik asistanları arasında ayrıca “Güvenli Çıkış Asistanı” yer alıyor. Bu sistem, sensörler taşıtıyla çevreyi tarayarak arkadan yanaşan bir bir vasıta olduğunda kapıların açılmasına izin vermeyerek mümkün bir kazanın da önüne geçmiş oluyor. Sistemin nasıl çalıştığını buradaki haberimizden izleyebilirsiniz.

 
Ayrıca Bkz.Mercedes, yola ihtar işareti yansıtan far teknolojisini tanıttı
 

Yeni jenerasyon Santa Fe’nin kabininde ise en son i30 modelini hatırlatan metamorfozlar mevzubahisi. Üst kolilerde konsolun üst kısmında, kapı içlerinde, koltuklarda ve kolçakta yumuşak ten malzemenin niteliği sezdireceği taşıtta, çevresinde fiziksel düğmelerin de yer aldığı 7 inçlik bir bilgi cümbüş ekranı bulunuyor.

 

Yeni jenerasyon Hyundai Santa Fe’nin bu sene içerisinde satışa çıkması bekleniyor. Fakat maliyet mevzusunda henüz bir söyleme bulunmuyor.