70 kilogram’lık tek parça alüminyum bloktan üretilen çok özel dağ bisikleti

Son yarıyılda karşınıza sık sık elektrikli bisiklet modelleri ile çıkıyoruz. Bu sefer ise Almanya merkezli üretilen klasik Frace F160 dağ bisikleti karşınızda.

Frace F160 modelini gündem yapan en ehemmiyetli özelliği başlıkta da belirttiğimiz üzere tek bir 70 kilogram 7075 serisi alüminyum bloktan üretilmiş gövde üzerine kurulmuş olması. CNC mevzusunda uzman Bernd Iwanow imzasını taşıyan bisiklet, sizin de göreöğreneceğiniz üzere çok sağlam titanyum vidalar ile birbirine bağlanan oluklu bir gövde yapısına özümsüyor. Bu oluklar sayesinde hem çok sağlam olan hem de toplam ağırlığı tüm değişik parçalarıyla birlikte 16,3 kilogram seviyesine düşen dikkat çekici dağ bisikleti, aynı zamanda bu çizgiyle çok da hoş görünüyor. Bu stil “iskelet” stili gövdeleri oldukça hoşlananlar bulunuyor. Şu an bir hayli dağ bisikletçisinin geri bildirimleri üzerinden beşinci nesline erişen Frace F160, her türlü zorlu araziye katlanabilecek bir alternatif konumunda yer alıyor. Bu bağlamda üst düzey süspansiyon sistemleri ve disk frenler ile donatılan bisiklet, sayfadaki rengiyle de dikkatleri üzerine sürüklemeyi başarıyor.

Frace F160 gerçekten özel bir dağ bisikleti, ancak maliyet uçuk seviyede yer alıyor

Bernd Iwanow bisikletin gövdesinden her sene 50 adet üretmeyi tasarlıyor. Büyük çaplı seri imal olmadığından yalnızca gövdenin maliyeti bütün 5.000 euro seviyesinde yer alıyor. Komple bisikletin ise parçalara göre 7.500 euro ila 12 bin euro arasında değişeceği aktarılıyor. Bu maliyetler çok ama çok yüksek olmasına karşın büyük arz görecektir sınıyor. Mahsulün Almanya merkezli resmi sitesi burada yer alıyor.