Adolf Hitler’in Mercedes’i müzayedetmeye çıkıyor

Bir zamanlar Adolf Hitler‘in sahip olduğu 1939 model Mercedes-Benz 770K Grosser Open Tourer, 17 Ocak’ta Scottsdale’de Worldwide Auctioneers tarafından sarih artırmaya çıkarılacak.
 

Ayrıca Bkz.Hyundai uslu asistanını CES 2018’de sahneye çıkaracak

Müzayede konutu, Mercedes’in ilk olarak Hitler’in sürücüyü ve SS misyonlusu Erich Kempka tarafından görevlendirildiğini ve 1939-1941 seneleri arasında bir hayli Nazi geçit merasiminde kullanıldığını söylüyor. Aynı zamanda üst seviye yetkilileri ziyaret etmek için de kullanılıyordu.
 

Gelirin %10’u Holokost mağdurlarına

Aracın yan kısımları ve altı Führer’i gözetmek için zırhla kaplanmış vaziyette. Ayrıca mermi geçirmez bir ön sırça ve koltukların artta geri sürükleyip kullanılabilir zırh plakaları mevcut. Gücünü ise 230 at efor üretebilen beş vitesli manuel şanzımanın eşlik ettiği süper şarjlı 7.7 litrelik sıralı 8 silindirli motordan alıyor.
 
II. Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle Bağlaşık Güçler tarafından ele geçirilen Mercedes-Benz 770K Grosser o tarihten bu yana müthiş vaziyette yakalanıyor. Satıştan elde edilecek kazancın %10’u ise Musevi Soykırımı’ndan Holokost etkilenenlern çocuklarının eğitiminde kullanılacak.