Almanya’da üretilecek Tesla Model Y’lere Türk tedarikçi desteği

Almanya'da üretilecek Tesla Model Y'lere Türk tedarikçi desteği Tam Boyutta Gör

Toyota, Volkswagen ve Mercedes gibi otomotiv devlerine parça üreten Küçükoğlu Holding, ABD’li elektrikli araç devi Tesla ile tedarikçi anlaşması imzaladı. Anlaşma, Almanya’da üretilecek Model Y araçlar üzerine yapıldı.

Türk şirketi Tesla’nın tedarikçisi haline getiren anlaşmayı ilk olarak ünlü ekonomist Özgür Demirtaş duyurdu. Demirtaş, twitter hesabı üzerinden “Ailemle ilgili güzel bir haberi sizinle paylaşmak istiyorum. Eşimin kardeşi Oğuzhan Küçükoğlu ve eşim Neslihan Demirtaş, Tesla’nın Türkiye’deki ilk metal parça üreticisi oldular” açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilir Avatar Mercedes-Benz Türk de üretime koronavirüs arası veriyor

Ardından Dünya Gazetesi’nin ulaştığı Küçükoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Küçükoğlu, anlaşmanın detaylarını şöyle açıkladı: “Tesla Avrupa’daki ilk fabrikasını Almanya’da kuruyor. Bu fabrikada Model Y araçlar üretilecek. Bu araçların metal parçalarının üretimini biz yapacağız. Kaporta aksamı diye tabir ettiğimiz sac parçalarının ihalesini aldık.”

Ayrıca Bkz. “Eskişehir’de üretilen F-MAX, Baykal Gölü üzerinde hız rekoru kırdı”

ABD’li elektrikli otomobil devi Tesla’ya yapılacak üretimin grup şirketi Toksan’ın Gebze’deki fabrikasında gerçekleştirileceğini belirten Küçükoğlu, “Bu ihale ile ilgili olarak 6 ay süresince denetimden geçtik. Fabrikada 2 milyon Euro civarında bir yatırıma başladık. Sadece Tesla için 50 kişilik bir ilave istihdam sağlayacağız. Ancak daha da önemlisi tüm üretimi ihraç ederek ülkemize döviz girdisi sağlamış olacağız” dedi.

Holdingin yaptığı anlaşma bedeli yıllık 8 milyon Euro tutarında. 5 yıllık sözleşmenin toplam bedeli ise 40 milyon Euro. Yatırım bu yıl içinde tamamlanacak ve ilk ihracat 2021 sonunda Almanya’ya yola çıkacak.

Şimdiki hedef Tesla’nın Amerika’daki fabrikası

Almanya için başlayan bu iş birliğinin Amerika’ya da uzanması gündemde. “Şimdi daha ileri boyutlara gidecek iş planları konuşmaya başladık” diyen Küçükoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Bir kere Tesla’nın tedarikçisi olunca Amerika’nın kapısı da açılıyor. Ana iş ve hacim Amerika’daki fabrikada. Burası için de görüşmelere başladık. Bu konuda Tesla’nın ana tedarikçisi olma yolunda ilerliyoruz” ifadesinde bulundu.

Kaynakça https://www.dunya.com/sirketler/tesla-model-ynin-metal-aksamlari-turk-tedarikciden-haberi-617237 https://twitter.com/ProfDemirtas/status/1379504437803294724

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Abone ol

Eposta ile Paylaşın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın. Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz: DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir