Dünyanın belki de en hafif sabredebilir bisiklet modeli ile tanışın

Son yarıyılda sık sık elektrikli bisiklet haberleri ile karşınıza çıkıyoruz. Şimdi ise hafiflik mevzusunda çok dikkat toplayan bir sabredebilir bisiklet gündemde.

Haberini yaptığımız en son sabredebilir elektrikli bisiklet Fiido D11, taşınabilirlik ile elektriğin konforunu bir araya getiriyordu ve toplam 12,9 kilogram ağırlığa sahipti. Bu model sabredebilir elektrikli sınıfta en hafifler arasında yer alıyordu. Derek Cranage tarafından hazırlanan yukarıyada gördüğünüz “elektrikli olmayan” sabredebilir bisiklet ise yalnızca 6 kilogram ağırlığında yer alıyor. Yüzde 100 kesin olmasa da dünyanın alandaki en hafifi olabileceği aktarılan model, sabredebilir olduğundan mucizevi küçük hale gelebiliyor ve bu sayede rahatlıkla taşınabiliyor. Sabredebilir yapısına karşın standartlar dışında bir süspansiyon sistemine sahip olan bisiklet, disk fren değil sıradan fren sistemi kullanıyor ve aktarıldığı kadarıyla ağırlığı eksiltmek ismine bir hayli parçası karbon fiber kullanılarak üretiliyor. Aynı zamanda titanyum ve 7020 tezsi alüminyum parçaları da yer alan sabredebilir bisiklet, küçük jantlara sahip ve yalnızca şehir içi kullanımına odaklanıyor. Hiç konforlu durmayan selesi de ağırlık eksiltmek ismine karbon fiberden üretilen bisiklet, saniyeler içerisinde direnip açılabiliyor.

Bu sabredebilir bisiklet yevmiye yaşamın bir parçası olacak

Üzücü olarak bu bisikletin İngiliz Derek Cranage tarafından ticari olarak imale alınma gibi bir emeli şimdilik bulunmuyor. Ancak elbette bu vaziyet bir vakit sonra değişebilir. Ancak şayet bisiklet ticari olarak satışa çıkarsa çok pahalı olacaktır. Zira karbon fiber ağırlıklı bir modelin halen ucuz olması çok da olası değil.